Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Wtorek 30.11.2010, godz. 15:48Kiedy i w jakiej wysokości przysługuje odprawa pośmiertna?

Article img

Zgodnie z art. 93. § 1 kodeksu pracy , w razie śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy lub w czasie pobierania po jego rozwiązaniu zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby, rodzinie przysługuje od pracodawcy odprawa pośmiertna.

Wysokość odprawy, jest uzależniona od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi:

  •  jednomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 10 lat,
  •  trzymiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat,
  •  sześciomiesięczne wynagrodzenie, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Do okresu zatrudnienia wlicza się okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła w drodze przejścia zakładu pracy lub jego części przez innego pracodawcę (art. 23¹ Kodeksu pracy).

Którym członkom rodziny przysługuje odprawa pośmiertna:

  • małżonkowi,
  • innym członkom rodziny spełniającym warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Odprawa pośmiertna przysługuje osobom uprawnionym ( o których mowa powyżej) w równych częściach. W sytuacji, gdy jest tylko jedna osoba uprawniona, to odprawa przysługuje jej w wysokości połowy odpowiedniej kwoty (patrz wysokość odprawy).

Odprawa pośmiertna nie nie będzie natomiast przysługiwać członkom rodziny, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest nie niższe niż odprawa pośmiertna. Jeżeli odszkodowanie jest niższe od odprawy pośmiertnej, pracodawca musi wypłacić rodzinie kwotę, stanowiącą różnicę między tymi świadczeniami.

Źródło:

http://prawnikow.pl/porady-prawne/prawo-pracy/256471,Odprawa-posmiertna.html

http://www.codziennikprawny.pl/pytanie/188/924/kiedy_i_w_jakiej_wysokosci_przysluguje_odprawa_posmiertna

Powrót