Polskie-Cmentarze.pl

Z branży

Poniedziałek 19.12.2011, godz. 12:25Jednakowe groby dla poległych żołnierzy

Article img

Polscy żołnierze, którzy polegli na misjach, będą mieli jednakowe grobowce, tak jak w armii Stanów Zjednoczonych. Taki projekt został przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

Na misjach w Iraku oraz Afganistanie zginęło 53 Polaków. Każdy żołnierz żegnany jest zgodnie z wojskową tradycją, na lotniskach w asyście żołnierzy, a także z honorami. Zdarza się, że na pogrzeb przybywa prezydent, minister, czy też inni przedstawiciele państwa. Należy jednak podkreślić, że zwykle pochówek odbywał się na cmentarzach rodzinnych miast, w rodzinnych grobowcach, czy też indywidualnych mogiłach.

Jak podają dziennikarze "Gazety Wyborczej", MON chce ujednolicić nagrobki poległych na misjach żołnierzy oraz wszelkie sprawy dotyczące pochówku, tak jak praktykuje się w jednostkach wojskowych na świecie. Przykładem jest tutaj armia amerykańska, gdzie pochówki wojskowych są formalnie uregulowane, a pogrzeby poległych odbywają się na specjalnych cmentarzach wojskowych. Ponadto, każdy grób żołnierza jest identyczny.

Źródło: www.wyborcza.pl, www.wiadomosci.onet.pl,

Fot. www.isaf.wp.mil.pl 14.07.2008, Ministerstwo Obrony Narodowej.

Powrót