Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Środa 28.09.2011, godz. 09:55Zmarła Ida Fink

Article img

27 września zmarła pisarka żydowskiego pochodzenia, a pisząca po polsku i mieszkająca w Izraelu, Ida Fink. Miała 90 lat.

Urodziła się 1 listopada 1921 roku w Zbarażu, na wschodnim terenie Rzeczypospolitej, w rodzinie żydowskiej. Dzieciństwo i młodość spędziła w swoim rodzinnym mieście. Dopiero na studia muzyczne wyjechała do Lwowa, gdzie pobierała naukę w Konserwatorium Polskiego Towarzystwa Muzycznego. Podczas okupacji, wraz z rodzicami i siostrą trafiła do zbaraskiego getta. W 1942 roku razem z siostrą uciekła z getta i ukrywała się aż do końca wojny.

W 1957 roku Ida Fink wyemigrowała do Izraela. Tam pracowała jako bibliotekarka, dziennikarka radiowa i tłumaczka. Znalazła zatrudnienie w dziale świadectw w Instytucie Yad Vashem. Jednak zawsze marzyła o tym, żeby zostać pisarką.

Swój debiut pisarski zanotowała dopiero, kiedy miała 60 lat. Mówi się, że potrzebowała wiele czasu, żeby uporać się ze wspomnieniami, emocjami oraz traumą Holocaustu. Jest autorką takich powieści, jak: „Skrawek czasu” (1987), „Podróż” (1990), „Ślady” (1996), „Odpływający ogród” (2003), czy „Wiosna 1941” (2009).

Proza Idy Fink była tłumaczona na dziesięć języków. Lektury opowiadają o czasach zagłady, Holocaustu, prześladowanych ludziach i wielkiej tragedii, jaką była wojna. Na kartach powieści widoczne są śmierć, zagłada i ogromne cierpienie ludzkie.

Ida Fink była laureatką wielu nagród, m.in.: holenderskiej nagrody im. Anny Frank (za zbiór opowiadań „Skrawek czasu”), nagrody Buchmanna, przyznawanej przez Instytut Yad Yashem, włoskiej nagrody Premio Moravia, a także nagrody Sapir Prize. Ponadto, autorka znalazła się na, ogłoszonej przez National Jewish Book Center w Nowym Jorku, liście stu najważniejszych pisarzy żydowskich. W roku 2003 została uhonorowana Nagrodą Specjalną Polskiego PEN Clubu. Była członkiem Związku Autorów Piszących Po Polsku w Izraelu.

Pisarka, Ida Fink zmarła w nocy z poniedziałku – 26 – na wtorek – 27 września 2011 roku.

Źródło: www.kultura.onet.pl, www.wyborcza.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Mariana Siglera, udostępnione na www.wikipedia.pl.22.12.2006 na licencji GNU LWD.

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót