Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 30.09.2011, godz. 21:04Zmarł Michał Szopski

Article img

Wybitny polski śpiewak operowy, Michał Szopski nie żyje. Zmarł dziś, 30 września 2011 roku w Warszawie. Miał 96 lat.

Michał Szopski urodził się 23 marca 1915 roku w Warszawie. Swoją karierę w świecie śpiewu operowego rozpoczął w 1938 roku, kiedy to w Teatrze Wielkim zagrał Jontka w „Halce” Stanisława Moniuszki. Do momentu wybuchu II wojny światowej, często koncertował, np. w Filharmonii Warszawskiej, czy Polskim Radiu.

Po zakończeniu wojny, znalazł zatrudnienie jako solista Domu Wojska Polskiego, występował również w warszawskim Muzycznym Teatrze Miejskim. W latach 1948 – 1962 śpiewał w Państwowej Operze w Warszawie. Później, rozpoczął współpracę z warszawską Państwową Operą Objazdową. Warto dodać, że przez pierwsze lata był tam solistą śpiewakiem i wykonywał jedynie pierwszoplanowe partie operowe.

W 1966 roku objął stanowisko dyrektora Państwowej Opery Objazdowej – aż do roku 1972. W tym czasie pełnił rolę profesora śpiewu w Teatrze Wielkim w Warszawie, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej.

Michał Szopski, oprócz swojej muzycznej pasji, angażował się także w działalność społeczną. Był członkiem Komisji Kultury Stołecznej Rady Narodowej oraz przedstawicielem zarządu Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu (obecnego Związku Artystów Scen Polskich).

Był docenianym śpiewakiem operowym, wielokrotnie uhonorowanym za szczególne zasługi dla kultury muzycznej. Otrzymał: Krzyż Kawalerski, Złoty Krzyż Zasługi, Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury i wiele, wiele innych cennych nagród muzycznych.

Krytyk muzyczny, Józef Kański powiedział:

Michał Szopski był jednym z najwybitniejszych polskich śpiewaków, wywodzącym się jeszcze z przedwojennego okresu. Był bardzo dobrym tenorem, rozporządzającym świetną techniką i znakomitą skalą głosu. Jego wysokie c było słynne np. w „Fauście” Charles'a Gounoda. Szopski w kontakcie osobistym był niezwykle serdecznym, wesołym i dowcipnym człowiekiem.

Źródło: www.muzyka.onet.pl, www.wikipedia.pl, cytat pochodzi z: www.muzyka.onet.pl,

Fot. autorstwa Mariana Siglera, udostępnione na www.wikipedia.pl.22.12.2006 na licencji GNU LWD.

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót