Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 10.01.2011, godz. 15:18Zmarł Krzysztof Kolberger

Article img

W piątek w Warszawie zmarł wybitny polski aktor filmowy i teatralny, Krzysztof Kolberger. Miał 60 lat. Bez wątpienia jest to niepowetowana strata dla polskiego kina i teatru.

Urodził się w Gdańsku w 1950 jako Krzysztof Kohlberger. Uznawany był za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Warszawską PWST ukończył w 1972, a debiutował na deskach Teatru Śląskiego. Po okresie górnośląskim zaangażował się w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie grał m.in. w "Dziadach", "Wacława dziejach" i "Weselu". Jako reżyser wystawił "Krakowiaków i górali" (Opera Wrocławska, później Teatr Wielki w Poznaniu), "Nędzę uszczęśliwioną" (również Teatr Wielki w Poznaniu), "Żołnierza królowej Madagaskaru" (Opera Szczecińska) oraz "Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków".

Wystąpił w kilkudziesięciu filmach, użyczał swojego głosu w dubbingu, uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami.

Był zdania, iż jednym z najważniejszych zadań aktorskich w jego karierze było powierzenie mu przez Telewizję TVN przeczytania testamentu papieża Jana Pawła II w czasie żałoby po jego śmierci w kwietniu 2005 r.

Źródło:

http://kultura.trojmiasto.pl/Zmarl-Krzysztof-Kolberger-Przegral-z-choroba-nowotworowa-n44584.html

Zdj. Krzysztof Kolberger, Autor Mariusz Kubik, www.mariuszkubik.pl, Źródło Wikipedia, Plik udost. na licencji GNU FDL 1.2 oraz CC 3.0

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót