Poniedziałek 30.07.2012, godz. 10:03Zmarł August Kowalczyk
W niedzielę, 29 lipca 2012 roku w Oświęcimiu zmarł aktor, były więzień obozu Auschwitz, żołnierz Armii Krajowej, August Kowalczyk. Zmarł w hospicjum, którego był pomysłodawcą, a także współzałożycielem. Miał 90 lat.
August Kowalczyk urodził się 15 sierpnia 1921 roku w Tarnawie - Górze.Po maturze miał zamiar uczyć się w seminarium, jednak wojna pokrzyżowała jego plany. Kowalczyk postanowił wstąpić do armii polskiej, tworzonej we Francji. Został aresztowany podczas próby przekroczenia granicy Słowacji. 4 grudnia 1940 roku został przetransportowany do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
10 czerwca 1942 roku August Kowalczyk, wspólnie z innymi więźniami, podjął próbę ucieczki z obozu. Uciekł do lasu. Następnie, okoliczni mieszkańcy udzielili mu pomocy oraz wskazali bezpieczną kryjówkę. Z fałszywymi dokumentami wyjechał na Śląsk, a później do Krakowa. Do momentu zakończenia wojny, walczył w szeregach AK.
Po zakończeniu wojny, August Kowalczyk rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wtedy też zdecydował, że chciałby zostać aktorem. 9 listopada 1945 roku zadebiutował jako aktor na deskach teatru. Pierwsze aktorskie kroki stawiał na deskach Teatru Rapsodycznego w Krakowie. Później grał w Teatrze Ludowym, czy Teatrze Polskim.
Jako aktor filmowy August Kowalczyk zadebiutował w 1953 roku, kiedy to wcielił się w rolę Zenona w "Piątce z ulicy Barskiej" w reżyserii Aleksandra Forda. Wystąpił również w takich produkcjach, jak: "Pokolenie" Andrzeja Wajdy, "Barwy walki" Jerzego Passendorfera, czy "Epilogu norymberskim" Jerzego Antczaka.
W latach 1962 - 1966 obejmował stanowisko dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Ponadto, był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Warszawie.
August Kowalczyk przez wiele lat pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. Był pomysłodawcą, a także współtwórcą "Pomnika - Hospicjum Miastu Oświęcim".
August Kowalczyk zmarł 29 lipca 2012 roku w Oświęcimiu.
Źródło: www.tvn24.pl, www.wikipedia.pl,
Fot.autorstwa Władysława Miernickiego, udostępnione przez Tomasza Wachowskiego na wikipedia.pl 7.04.2011.
Powrót