Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 07.10.2011, godz. 11:15Zabawki okresu wojny

Article img

Moje pogodne dzieciństwo skończyło się 1 września 1939” - pod takim hasłem odbędzie się wystawa w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Rozpoczęcie wystawy – już dziś, tj. 7 października 2011 roku, o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Wystawa prezentuje zabawki, które posiadają swoją szczególną historię. Możemy tu zobaczyć misia z protezą, który przetrwał z powstania warszawskiego, by za chwilę móc przyjrzeć się porcelanowej lalce, podarowanej polskiej dziewczynce przez niemieckiego oficera. Wyeksponowane będą także takie zabawki, jak: mebelki, wykonane przez więźniów obozu w Auschwitz, gałgankowe lalki z Kazachstanu, czy zabawki z obozu na Majdanku.

Jak powiedział Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy (cytat z Gazety Wyborczej):

Ta wystawa pokazuje, że największymi ofiarami każdej wojny są dzieci. To one tracą najpiękniejszy okres życia, czyli dzieciństwo. To wyjątkowa wystawa - refleksje z niej wyniosą zarówno dorośli, jak i dzieci. Dla tych drugich będzie to okazja do uświadomienia sobie, jak wielkie mają szczęście, żyjąc w kraju nieogarniętym żadną wojną. Każda z zabawek jest w jakiś sposób związana z wojną. Jest na przykład talizman w kształcie serduszka, w którym mała dziewczynka trzymała zasuszony kwiat jaśminu zerwany podczas ucieczki z domu rodzinnego. Nie udało się ustalić pochodzenia wszystkich z eksponatów. Właściciele wielu z nich przedwcześnie rozstali się z życiem.

Wystawa zabawek wojennych, na pewno jest doskonałą okazją do tego, aby w bardziej przystępny sposób przybliżyć najmłodszym historię wojny, jej przebieg i konsekwencje. Ponadto, będzie można porównać zabawki, pochodzące z czasów wojny do tych, znanych nam współcześnie.

Źródło: www.kielce.gazeta.pl, www.muzeumzabawek.eu, cytowany tekst pochodzi ze strony www.kielce.gazeta.pl,

Fot. 1 autorstwa Grzegorza Pietrzaka, udostępnione na www.wikipedia.pl 16.09.2006 na licencji GNU LWD,

Fot. 2 autorstwa Zaiste, udostępnione na www.commons.wikimedia.org 06.04.2011 na licencji Creative Commons.

Powrót