Piątek 14.09.2012, godz. 14:08Wystawa przedstawiająca obrzędy pogrzebowe na Ziemi Wschowskiej
Od września do listopada 2012 roku w Muzeum Ziemi Wschowskiej we Wschowie można zwiedzać wystawę, ukazująca obrzędy pogrzebowe towarzyszące pochówkom protestanckiej szlachty zamieszkującej Ziemię Wschowską w XVII - XVIII wieku.
Na ekspozycji w Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprezentowane zostały zabytki z krypty grobowej Zofii z Ujejskich Radomickiej, odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych w staromiejskim kościele ewangelickim „Kripplein Christi“ we Wschowie (2004-2006). Jest to zespół tkanin oraz srebrnych, częściowo złoconych okuć trumiennych. Pochówek Ujejskiej jest najstarszym ze znanych w Polsce, w którym użyto prostopadłościennej w kształcie trumny ozdobionej srebrnymi, ażurowymi okuciami. Odnaleziona w krypcie suknia pogrzebowa jest z kolei jedynym takim zabytkiem w kraju, pochodzącym z początku XVII w., zachowanym w całości.
Po raz pierwszy wyeksponowano portret i epitafium pułkownika wojsk saskich Ludwika Karola von der Osten-Sackena, poległego podczas bitwy pod Wschową 13 lutego 1706 r. Dzieło to należy do wyjątkowo rzadkich portretów epitafijnych, które zawierają nie tylko podobiznę zmarłego, ale jednocześnie obrazują okoliczności jego śmierci.
Portret stanowi unikalną pamiątkę przeszłości związaną z wydarzeniem, które znane jest większości historyków świata, jako bitwa pod Wschową - jedno z kluczowych wydarzeń Wielkiej Wojny Północnej (1700-1721) i jedno z najświetniejszych zwycięstw armii Karola XII.
Na wystawie zobaczyć można także epitafia, portrety trumienne i tarcze herbowe związane z rodzinami Potworowskich, Mielęckich i Radlic-Haza oraz zakupione w 2010 i 2011 r. okucia trumienne do portretu Krystyny z Gruszczyńskich Schlichting. Ponadto XVII-wieczne, barokowe epitafia wschowskich mieszczan, elementy wyposażenia z kościoła "Żłóbka Chrystusa" i portrety wschowskich pastorów. W 2012 r. obchodzona jest 400. rocznica urodzin Valeriusa Herbergera i 300. rocznica urodzin Samuela Friedricha Lauterbacha, luterańskich duchownych działających we Wschowie, zaliczanych do najwybitniejszych przedstawicieli myśli protestanckiej w dawnej Polsce.
„Tajemnice codzienności” mają przywołać spojrzenie na dziedzictwo niematerialne, które jest kwintesencją bycia tu i teraz, ukazać kreatywność ludzi, wspólnotę kulturową i historyczną, jako podstawą do określenia własnej tożsamości przez każdego człowieka.
Źródło: tekst oraz zdjęcie - www.wschowa.pl
Powrót