Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Czwartek 22.09.2011, godz. 13:36Wspomnienie o Władysławie Szpilmanie

Article img

Rada Miasta Sosnowca, na mocy przyjętej uchwały, rok 2011 ogłosiła „Rokiem Władysława Szpilmana”. W ramach tego przedsięwzięcia, w najbliższych dniach odbędą się liczne imprezy, upamiętniające wielkiego kompozytora.

W dniach 22 – 26 września w Warszawie będziemy mogli uczestniczyć w szeregu różnorodnych uroczystości, promujących bogatą twórczość Władysława Szpilmana. I tak, już dziś o godzinie 19.00 w Studiu Muzycznym im. Agnieszki Osieckiej, mieszczącym się przy ulicy Myśliwieckiej 3 – 5 – 7 odbędzie się wieczór wspominkowy pod hasłem „Władysław Szpilman w radio”. Spotkanie, w głównej mierze dotyczyć będzie długoletniej współpracy artysty z radiem. Pianista pełnił tu wiele funkcji: był akompaniatorem, muzykiem, dyrektorem muzycznym Polskiego Radia, czy producentem płyt. Organizatorzy zaplanowali m.in.: projekcję filmu dokumentalnego „Nie wierzę piosence – Władysław Szpilman – szkic do portretu”, czy wspomnienia Haliny Szpilman, Ireny Santor i Pawła Pochwały na temat kompozytora. Będzie można również posłuchać piosenek Władysława Szpilmana, w wykonaniu Ireny Santor, Bogdana Hołowni, Czesława Majewskiego i Grażyny Auguścik, a także fragmentów „Pianisty”, które odczyta Wojciech Skibiński.

Natomiast w piątek, 23 września o godzinie 19.00 w Galerii Brzozowej Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej, przy ulicy Jezuickiej 4 odbędzie się inauguracja projektu „Władysław Szpilman – Pianista Warszawy”. Uczestnicy imprezy będą mogli wysłuchać wykładu muzykologicznego na temat wybitnego muzyka – jako kompozytora oraz pianisty. Zostaną także zaśpiewane piosenki artysty. Dodatkową atrakcją będzie wernisaż wystawy, przedstawiającej sylwetkę Szpilmana na tle losów muzyków w Polsce, tworzących podczas II wojny światowej. Na wernisażu będą obecni goście honorowi – Halina Szpilman (żona) oraz Andrzej Szpilman (syn).

Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 19.00 w kinie Luna Centrum Artystyczne, mieszczące się przy ulicy Marszałkowskiej 28. Organizatorzy zaplanowali projekcję filmu „Pianista”, w reżyserii Romana Polańskiego. Przed wyświetleniem filmu, będzie można oddać się dyskusji, m.in. na temat losów okupacyjnych Szpilmana, czy recepcji filmu Polańskiego. Ponadto, odbędzie się otwarcie wystawy Zdjęcia z planu „Pianisty” Romana Polańskiego, autorstwa Guy Ferrandisa.

W niedzielę, 25 września, Studio Polskiego Radia (ul. Niepodległości 77/85) zaprasza o godzinie 11.00 na koncert „Władysław Szpilman klasyczny”. Tego samego dnia, o godzinie 16.00 w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza (Rynek Starego Miasta 20) odbędzie się panel „Warszawa Szpilmana” - Władysław Szpilman jako kompozytor Warszawy we wspomnieniach, anegdocie na tle elity intelektualnej i twórczej miasta.

A na koniec, 26 września o godzinie 19.45 zaplanowano spektakl „Tych lat nie odda nikt” - piosenki Władysława Szpilmana. Przedstawienie odbędzie się w Och – teatrze – przy ulicy Grójeckiej 65.

Nie tylko w Warszawie organizowane są uroczystości, mające na celu uczczenie pamięci o wybitnym kompozytorze. Również rodzinne miasto artysty – Sosnowiec – zaprasza wszystkich chętnych na recital fortepianowy „Przerwany koncert – wspomnienie o Władysławie Szpilmanie”. Koncert rozpocznie się już jutro, 23 września o godzinie 18.00 w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury, przy ulicy Będzińskiej 6.

Na koniec jeszcze wyjaśnijmy, że 5 grudnia 2011 roku minie setna rocznica urodzin Władysława Szpilmana. To właśnie ta wyjątkowa okazja przyczyniła się do tego, że radni Sosnowca ogłosili rok 2011 „Rokiem Władysława Szpilmana”. Rocznica stała się doskonałym przyczynkiem do organizacji cyklu spotkać, wernisaży, koncertów i recitali. Wszystko po to, aby uczcić pamięć wybitnego kompozytora, a także przybliżyć jego biografię oraz twórczość.

Więcej szczegółów na temat odbywających się imprez, upamiętniających Władysława Szpilmana dostępnych jest na stronie: www.szpilman.pl.

Źródło: www.szpilman.pl, www.warszawa.gazeta.pl,

Fot. dodane przez użytkownika R. A. Norton, udostępnione na en.wikipedia.org 30.01.2007.

Tagi: wybitny wybitny

Powrót