Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Niedziela 23.04.2017, godz. 22:26Witold Pyrkosz nie żyje

WITOLD-PYRKOSZ

W sobotę 22 kwietnia br. zmarł Witold Pyrkosz. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie, który debiutował w 1955 r. w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w sztuce Włodzimierza Perzyńskiego "Lekkomyślna siostra". Debiut ekranowy przeszedł dwa lata później w filmie Jerzego Kawalerowicza "Cień".

Ogółem zagrał ponad sto ról. Największą popularność zawdzięcza kreacjom serialowym: Wichury w "Czterech pancernych i psie", Pyzdry w "Janosiku", Józefa Balcerka w "Alternatywach 4". Od 17 lat grał także Lucjana Mostowiaka w „M jak miłość”. Znany jest też dzięki filmowi "Vabank". Popularność telewizyjną jako Jędruś Pyzdra z "Janosika" wykorzystał np. w dogadywaniu się z ekipą budującą jego dom na wsi pod Warszawą. W 2004 roku obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Nie oglądał seriali, nawet tych, w których grał. Twierdził, że aktor powinien mieć w sobie psychiczny i fizyczny bezwstyd, iskrę bożą i przekonanie, że jest najlepszy.

Jego życie rozegrało się na trasie Lwów - Kraków - Kielce - Wrocław - Warszawa. Miał dwoje dzieci i młodszą od siebie, atrakcyjną i energiczną małżonkę.

Miał skłonność do żartów, nawet jeśli sam był ich przedmiotem. Powtarzał jak to syn Konrada Nałęckiego, reżysera "Czterech pancernych...", powiedział na planie, gdy Pyrkosz próbował ruszyć czołgiem: - "Pyrkosz, pyrkosz, a nie jedziesz". Ta kwestia weszła zresztą do filmu.

Aktor odszedł w wieku 90 lat.

Źródło: wyborcza.pl
Fot. @Agencja Gazeta WITOLD PYRKOSZ (Fot. Wojciech Surdziel / AG)

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze