Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 09.03.2012, godz. 13:33Wieczór wspominkowy Adama Wolskiego

Galeria_Sztuki_Współczesnej_KAtowice_skalowane

W piątek, 10 marca 2012 roku o godzinie 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Masłowie odbędzie się szczególny wieczór, upamiętniający polskiego malarza i rzeźbiarza, Adama Wolskiego.

Wyjątkowe spotkanie zostało zorganizowane z okazji pierwszej rocznicy śmierci polskiego artysty. Przyjaciele oraz znajomi Adama Wolskiego będą wspominać rzeźbiarza, który pozostawił po sobie ogromny i wyjątkowy dorobek artystyczny. Należy bowiem zaznaczyć, że Adam Wolski fascynował się dużą architekturą, projektując ściany budynków. To on jest autorem wielu realizacja ściennych m.in. w Kieleckim Centrum Kultury, czy Politechnice Świętokrzyskiej. 

Podczas spotkania zostanie odsłonięty witraż Adama Wolskiego, a także zostanie wyświetlony film "Drzewo Adama", przedstawiający sylwetkę polskiego artysty.

Adam Wolski był wszechstronnym artystą. Zajmował się malarstwem, rzeźbą, grafiką, scenografią. Urodził się 19 czerwca 1937 roku w Zagnańsku. Studiował w Wyższej Szkole Szkół Plastycznych we Wrocławiu i Łodzi. Ostatecznie, dyplom uzyskał w 1963 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

W latach 70. i 80. znany był ze swojego własnego stylu – odmiany abstrakcji niegeometrycznej i geometrycznej, do której wykorzystywał nowoczesne technologie budowlane. Był organizatorem ogólnopolskich spotkań „Sztuka i moda” oraz „Śniadania na trawie”, które skupiały wielu twórców, a także miłośników kultury i sztuki. W 1982 roku założył pierwszą w Kielcach Galerię Sztuki Współczesnej, Krajowe Aukcje Dzieł Sztuki oraz Radę Artystyczną Twórców Kieleckich. Jest autorem wielu realizacji ściennych - wnętrz w Kieleckim Centrum Kultury i Politechnice Świętokrzyskiej. W 2002 roku otrzymał Nagrodę Miasta Kielce.

Adam Wolski zmarł 9 marca 2011 roku. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Zagnańsku.

Źródło:www.kielce.gazeta.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Lestat (Jan Mehlich), udostępnione na www,wikipedia.pl 04.06.2006 na licencji Creative Commons.

Powrót