Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 09.12.2013, godz. 15:45Wieczór poświęcony Jackowi Kaczmarskiemu

Jacek Kaczmarski

9 grudnia 2013 roku w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie odbędzie się wieczór poświęcony pamięci wybitnego pieśniarza i kompozytora, Jacka Kaczmarskiego. Spotkanie odbędzie się w ramach XXII Salonu Młodopolskiego im. Arama Rybickiego.

Gośćmi spotkania będą: autor książki "Galeria Jacka Kaczmarskiego. Skrzydło wschodnie" Andrzej Kasperek, prof. Małgorzata Czermińska oraz red. Barbara Szczepuła. 

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane publikacje, poświęcone twórczości i życiu polskiego pieśniarza, Jacka Kaczmarskiego.

Jacek Kaczmarski był polskim poetą, kompozytorem, śpiewakiem i twórcą tekstów piosenek. Popularność zyskał głównie dzięki piosenkom o charakterze historycznym i polityczno-społecznym.

Jacek Kaczmarski w trakcie swojej działalności artystycznej napisał ponad 600 wierszy, 5 powieści i dwa libretta. Był także kompozytorem muzyki do swoich wierszy i pieśniarzem – przez ponad 25 lat wykonywał swoje utwory na scenie. Reprezentował nurt tzw. piosenki autorskiej, co oznacza, że utwór został całkowicie stworzony przez niego - od tekstu, poprzez warstwę muzyczną, aż do jej wykonania.

Jacek Kaczmarski zmarł 10 kwietnia 2004 roku w Gdańsku. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

 

Źródło: pomorskie.eu,

Fot. Paweł Plenzner, udostępnione na wikipedia.pl 04.08.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze