Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Wtorek 13.01.2015, godz. 11:16W Radomiu uczczą 11. rocznicę śmierci Czesława Niemena

17. rocznica śmierci Czesława Niemena

W dniach 16 - 17 stycznia 2015 roku w Radomiu odbędą się uroczyste obchody 11. rocznicy śmierci wybitnego polskiego artysty, Czesława Niemena.

16 stycznia 2015 roku o godzinie 18.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Sen o Warszawie" Krzysztofa Magowskiego. Warto podkreślić, że jest to pierwszy pełnometrażowy film biograficzny o Czesławie Niemenie. "Sen o Warszawie" zawiera wiele nieznanych materiałów archiwalnych, a także wspomnień o muzyku. W filmie ujrzeć można opowieści ponad 50 osób - rodziny, muzyków, czy krytyków i dziennikarzy.

Natomiast 17 stycznia 2015 roku o godzinie18.00 odbędzie się koncert "Niemena Pamięci Rapsodia Żałosna". Na scenie Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu wystąpi Bogdan Mizerski. Polski artysta inspiruje się muzyką Czesława Niemena.

Czesław Niemen był wybitnym polskim artystą - wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów, legendą polskiej piosenki. Urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach koło Nowogródka jako Czesław Juliusz Wydrzycki. Już jako dziecko wykazywał zainteresowanie muzyką. Śpiewał w kościelnym chórze, a także uczęszczał do szkoły muzycznej. W 1962 roku Czesław Niemen został wyróżniony na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Po tym sukcesie, wraz z zespołem Czerwono-Czarni, odbył swoją pierwszą trasę koncertową po Polsce. W kwietniu 1965 roku Czesław Niemen nagrał materiał na płytę "Dziwny jest ten świat". Piosenka tytułowa została nagrodzona na Festiwalu w Opolu, a co ważne - stała się jednym z największych polskich przebojów lat 60.

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia 2004 roku w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: www.mazowsze.travel,

Fot. aut. Mohylek, dodane przez Szczebrzeszynski, commons.wikimedia.org 10.08.2010 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze