Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 23.01.2015, godz. 13:34Spotkanie poświęcone twórczości Stanisława Barańczaka

Spotkanie poświęcone pamięci Stanisława Barańczaka

29 stycznia 2015 roku o godzinie 17.00 na Scenie Nowej Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbędzie się spotkanie, poświęcone twórczości zmarłego polskiego poety, Stanisława Barańczaka.

Spotkanie z książką: “Poeta i duch wolności. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka”

Jak piszą sami organizatorzy, będzie to spotkanie wokół książki "Poeta i duch wolności. Szkice o twórczości Stanisława Barańczaka". W spotkaniu udział wezmą redaktor książki prof. Piotr Śliwiński, dr Adam Poprawa oraz prof. Joanna Grądziel - Wójcik.

Stanisław Barańczak był wybitnym polskim poetą, krytykiem literackim, tłumaczem poezji. Urodził się w 1946 roku. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie później wykładał.

Jako poeta zadebiutował mając 19 lat, kiedy to na łamach miesięcznika "Odra" ukazał się jego utwór "Przyczyny zgonu". Pierwszy tomik poezji Stanisława Barańczaka "Korekta twarzy" ukazał się w 1968 roku. W latach 1967 – 1971 był członkiem redakcji miesięcznika "Nurt".

W listopadzie 2006 roku Stanisław Barańczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto, był Honorowym Obywatelem Miasta Poznania. Doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Stanisław Barańczak zmarł 26 grudnia 2014 roku w Newtoneville.

Źródło: zamek.poznan.pl, mmpoznan.pl.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze