Czwartek 08.05.2014, godz. 14:53Pokazy filmów o Janie Karskim
14 maja 2014 roku o godzinie 18.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbędzie się projekcja filmu: Materiał stworzony przez C. Lanzmanna podczas kręcenia "Shoah". Projekcja została zorganizowana w ramach obchodów Dni Karskiego w Warszawie.
Projekcję filmu poprzedzi krótki komentarz historyczny.
Jan Karski był kurierem i emisariuszem politycznym. W podziemiu działał pod pseudonimami "Witold", Piasecki, Kwaśniewski, czy Kucharski. Dwukrotnie, w tajemnicy przed administracją niemiecką, udawał się do getta warszawskiego. W 1942 roku odbył najważniejszą misję – do Wielkiej Brytanii. Podczas misji, jako naoczny świadek, zdawał relacje z eksterminacji Żydów. Ponadto, informował o strukturze, organizacji, a także funkcjonowaniu Państwa Podziemnego w okupowanej Polsce. Na podstawie obserwacji Jana Karskiego powstał raport o Holokauście.
Po zakończeniu wojny został zatrudniony na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, gdzie wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu. Jan Karski napisał także monografię "Great Powers and Poland (1918 – 1945). W 1994 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Państwa Izrael. Rok później został odznaczony Orderem Orła Białego. Co ciekawe, aż osiem uniwersytetów amerykańskich oraz polskich uhonorowało go doktoratami honoris causa. W 1996 roku powstał film dokumentalny o życiu Jana Karskiego, pod tytułem "Moja misja" Waldemara Piaseckiego i Michała Fajbusiewicza. Dwa lata później otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla.
Jan Karski zmarł 13 lipca 2000 roku w Waszyngtonie. Został pochowany na Cmentarzu Góry Oliwnej w Waszyngtonie.
Źródło: muzph.pl,
Fot. autorstwa E. Thomasa Wood, udostępnione przez Szczebrzeszynski, na www.wikipedia.pl 14.07.2010 na licencji Creative Commons.
Powrót