Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Środa 01.12.2010, godz. 15:44Po długiej chorobie zmarła Gabriela Kownacka

Article img

30 listopada w Warszawie po długiej chorobie zmarła Gabriela Kownacka. Znana aktorka filmowa i teatralna, ciesząca się ogromną popularnością z takich ról serialowych i filmowych jak: Matki Żony i Kochanki, Rodzina zastępcza, Hallo Szpicbródka, Wesele, Trędowata, czy Dzieci i ryby.

Już w trakcie studiów, w 1972 roku została zaangażowana do roli Zosi w "Weselu" reżyserii Andrzeja Wajdy. W 1975 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną z tytułem magister sztuki aktor dramatyczny i już w tym samym roku zaangażowała się do Teatru Kwadrat w Warszawie, gdzie zadebiutowała tytułową rolą w sztuce Pepsie, Pierrette Bruno w reżyserii twórcy i dyrektora tego teatru Edwarda Dziewońskiego. Zagrała wiele wspaniałych ról, za które wielokrotnie była nagradzana. Radosna, uśmiechnięta, piękna i kobieca.

Gabriela Kownacka od 6 lat zmagała się z rakiem piersi. O chorobie dowiedziała się w 2006 roku. Wielomiesięczna radioterapia i chemioterapia przyniosła pozytywne rezultaty i aktorka mogła znów wrócić do pracy. W 2008 roku choroba jednak powróciła. W marcu 2009 roku odbył się koncert charytatywny w Teatrze Narodowym. Cały dochód przeznaczono na leczenie aktorki.

Redakcja portalu polskie-cmentarze

Tagi: wybitny wybitny , zmarły zmarły

Powrót