Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 16.05.2016, godz. 12:21Nie żyje Maria Czubaszek. Miała 76 lat

Czubaszek

Nie żyje Maria Czubaszek - polska pisarka, satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka "Szkła kontaktowego". Dziennikarka zmarła 12 maja 2016 r. w wieku 76 lat.

Czubaszek pracę rozpoczęła w 1960 r. w Programie I Polskiego Radia, w 1966 r. związała się z Programem III Polskiego Radia. Była autorką wielu tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów i prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska te emitowane były po raz pierwszy w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy”. Prowadziła też cykl audycji radiowych "Bieg przez plotki". Pojawiała się także w programach "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki". Autorka słuchowisk "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", "Serwus, jestem nerwus".

Autorka tekstów muzycznych Czubaszek pisała także teksty do muzyki m.in. Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu m.in. Alibabek, Ewy Bem, Andrzeja Dąbrowskiego, Ewy Kuklińskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Krystyny Prońko, Ryszarda Rynkowskiego. Była autorką słów takich hitów jak: "Rycz mała, rycz", "Wyszłam za mąż - zaraz wracam", "Każdy as bierze raz". Napisała dialogi do filmów "Filip z konopi" oraz "Murmurando", a do serialu "Lot 001" - scenariusz. Współtworzyła też scenariusze do seriali "Psie serce", "Na Wspólnej" oraz "Brzydula". Na swym koncie miała książki - "Pytania tendencyjne i jeszcze jedno" czy "Dzień dobry, jestem z kobry – czyli jak stracić przyjaciół w pół minuty i inne antyporady". Udzieliła dwóch wywiadów-rzek Arturowi Andrusowi - w książkach "Każdy szczyt ma swój Czubaszek" oraz "Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak". Drugiego wywiadu udzieliła wspólnie z mężem Wojciechem Karolakiem. 18 maja ma wyjść jej kolejna książka, "Nienachalna z urody".

Nagroda ministra

W 2011 roku została nominowana w studenckim plebiscycie MediaTory w kategorii AkumulaTOR. W 2013 użyczyła głosu w dubbingu w filmie "Rysiek Lwie Serce" jako Babcia. 20 maja 2009 roku od ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło: http://www.tvn24.pl

Fot.: /Baranowski /AKPA

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze