Piątek 28.10.2016, godz. 15:47Najpiękniejsze polskie cmentarze oczami podróżników
Zbliża się 1 listopada, czas spacerów po polskich cmentarzach, czas zadumy, wyciszenia, wspominania bliskich zmarłych. Skyscanner zaprezentowało ranking polskich cmentarzy, które na pewno warto odwiedzić, które zachwycają roślinnością, wyszukanymi rzeźbami i pomnikami, a także przypominają o wielowyznaniowym charakterze naszego kraju.
1. Cmentarz Powązkowski w Warszawie
Trudno o drugi polski cmentarz, na którym pochowanych jest tyle wybitnych postaci. Czesław Niemen, Krzysztof Kieślowski, Jacek Kuroń, Zbigniew Herbert, Irena Kwiatkowska i wiele innych najwybitniejszych Polaków spoczywa właśnie na tej stołecznej nekropolii. Położony na terenie dzielnicy Wola cmentarz, a dokładnie teren wokół pomnika Gloria Victis, jest też centralnym miejscem obchodów rocznicy powstania warszawskiego.
2. Cmentarz w Zielonej Górze
Starą część cmentarza komunalnego przy ulicy Wrocławskiej można uznać za jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy, przede wszystkim dzięki jego malowniczemu położeniu. Pomniki znajdują się na zboczach i grzbiecie wzgórza otulonego lasem. Dzięki temu przypomina on raczej park, który przyjemnie się odwiedza. Do grobów idzie się szeroką aleją, a odwiedzaniu często towarzyszy muzyka poważna.
3. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem
Na nazwie tego cmentarza można sobie połamać język - to fakt. Jedna jej część pochodzi od nazwiska darczyńcy ziemi, na której się znajduje - Jana Pęksy. Z kolei „brzyz” w gwarze góralskiej oznacza urwisko nad potokiem. Cmentarz na Pęksowym Brzyzku jedną z najstarszych zachowanych nekropolii, a jego historia sięgają połowy XIX wieku. Jego cechą charakterystyczną są drewniane nagrobki i kapliczki udekorowane w stylu podhalańskim. Pośród pochowanych tu zasłużonych osób są między innymi autor "Panny z mokrą głową", Kornel Makuszyński czy lekarz i przyrodnik, Tytus Chałubiński.
4. Cmentarz Żydowski w Łodzi
Położony na Bałutach cmentarz jest największą spośród żydowskich nekropolii w całym kraju i jednym z największych w Europie. Nie jest to oczywiście powód do dumy, zwłaszcza, że znaczna część mogił upamiętnia zamordowanych i zmarłych z łódzkiego getta. Poza pomnikami ofiar, pochowanych jest tu wielu zasłużonych łódzkich fabrykantów. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na wartość historyczną, ale i szczególną, sentymentalną atmosferę.
5. Cmentarz Centralny w Szczecinie
Ten cmentarz na pewno wybija się na tle innych pod względem elegancji. Wzorowany na stylu hamburskim i wiedeńskim, jest przede wszystkim zjawiskowym parkiem. Powstały na samym początku XIX wieku, ma na swoim terenie wiele zabytkowych pomników, ale i sadzawki z mostkami i fontannami, żywopłoty i zieleńce. W przeciwieństwie do wielu polskich cmentarzy, które są raczej romantycznie zarośnięte, ten sprawia wrażenie solidnie przemyślanego i uporządkowanego. TUTAJ zobaczysz jak prezentuje się ten niezwykły cmentarz z lotu ptaka.
6. Cmentarz Żydowski w Warszawie
Zlokalizowany na Woli, tuż obok Powązek cmentarz służy społeczności żydowskiej województwa mazowieckiego. Znajdujące się tu kamienne macewy (żydowskie nagrobki) są jednymi z cenniejszych zabytków architektonicznych Warszawy. Cały cmentarz jest zorganizowany według logicznego zamysłu: można tu znaleźć kwaterę gettową, wojskową, ortodoksyjną (kobiecą i męską), postępową, dziecięcą, a także taką do chowania świętych ksiąg. Ponieważ Żydzi obdarzają Torę, w której znajdują się Słowa Boże, jak i przedmioty liturgiczne ogromnym szacunkiem, nie mogą być one po prostu wyrzucone, ale są chowane podczas obrzędów pogrzebowych.
7. Cmentarz Rakowicki w Krakowie
Założony na samym początku XIX wieku Cmentarz Rakowicki jest jedną z najważniejszych nekropolii w Krakowie. Wiele pomników zdobiących tutejsze groby powstały przy udziale uznanych rzeźbiarzy, przez co cmentarz jest zabytkiem nie tylko o wartości historycznej, ale i artystycznej. Pochowane są tu między innymi takie osobistości jak noblistka Wisława Szymborska czy czołowy krakowski poeta wyklęty, Andrzej Bursa.
8. Stary cmentarz Jelenia Góra
Jednym z najpiękniejszych cmentarzy w Polsce jest nieczynna już dziś ewangelicka nekropolia istniejąca wokół kościoła garnizonowego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. Dziś jest tu nastrojowy park z zespołem XVIII-wiecznych kaplic w stylu barokowym. Rzeźby i zdobienia, którymi są pokryte robią niesamowite wrażenie, szczególnie podczas spaceru po zmroku.
9. Cmentarz Prawosławny w Białej Podlaskiej
Ten cmentarz powstał na początku XIX wieku jako cmentarz unicki. Z czasem został przekształcony na prawosławny, ale do dziś nietrudno zlokalizować, gdzie przebiega linia podziału na starą i nową część nekropolii. Spoczywa tu wiele postaci ważnych dla historii Podlasia, jak Iwan Pasternak, a także ofiar wojennych, w tym członków Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy rozstrzelanych przez hitlerowców. Najstarsze groby prawosławne datowane są na rok 1876.
10. Stary Cmentarz w Łodzi
Ta trójwyznaniowa nekropolia, na której pochowani są zmarli katolicy, ewangelicy i prawosławni, jest jednym z najważniejszych cmentarzy w Łodzi. Został on także uznany za pomnik historii, a dzięki corocznym kwestom organizowanym w dzień Wszystkich Świętych, udaje się uratować i odrestaurować coraz więcej pomników. Największe wrażenie robią tu mauzoleum słynnego łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera, a także odkryty raptem dziesięć lat temu XIX-wieczny grób czteroletniego chłopca z pomnikiem śpiącego na poduszce dziecka.
11. Cmentarz menonicki w Sosnówce
Odwiedzenie położonego na wzgórzu cmentarza menonickiego może być ciekawą lekcją historii wyznań w Polsce. Ta prześladowana w rodzimej Holandii grupa protestantów o wyjątkowo surowych zasadach obyczajowych, osiedlała się w okolicy Żuław, a także innych regionach Polski i Europy. Cmentarz w Sosnówce został założony około 1690 roku, a najstarszy zachowany pomnik pochodzi z 1691 roku!
12. Cmentarz żydowski w Częstochowie
Jeden z najpiękniejszych w Polsce kirkutów znajduje się w mieście silnie kojarzącym się z chrześcijaństwem. Warto przełamać to myślenie odwiedzając zdumiewający cmentarz żydowski w Częstochowie. Otoczone lasem, porośnięte bluszczem macewy zawierają inskrypcje zarówno w języku polskim, jak i hebrajskim. Początki cmentarza sięgają XVIII wieku! Warto go odwiedzić, tym bardziej, że ulega on stopniowej dewastacji.
Źródło: https://www.skyscanner.pl
Zdjęcie: http://mzp.pl
Powrót