Czwartek 18.08.2011, godz. 11:19Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, czyli muzyka o życiu i śmierci
Już niebawem, bo 2 września we Wrocławiu rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Program imprezy przedstawia trzy wątki: święci i grzesznicy, przemijanie, a także bohaterowie biblijni. W ramach festiwalu odbędzie się także koncert poświęcony ofiarom ataku na wieże World Trade Center w Nowym Jorku, w 10 rocznicę katastrofy. Międzynarodowy festiwal potrwa do 18 września.
Dyrektor Festiwalu, Andrzej Kosendiak zapowiedział, że na program tegorocznej imprezy składają się dzieła, które przedstawiają całość ludzkiej egzystencji, od dzieciństwa i radości, aż do przemijania.
Pierwsza odsłona Wratislavia Cantans, zatytułowana „Święci i grzesznicy” stanowi odwołanie do epoki średniowiecza. Widzowie, przy dźwiękach najdawniejszej muzyki europejskiej, będą mogli „przenieść się” w świat legend średniowiecznych. Nie zabraknie także muzyki, która towarzyszyła średniowiecznym biesiadnikom na różnego rodzaju ucztach.
Mottem drugiej części festiwalu z całą pewnością mogłaby być sentencja Pośrodku życia jesteśmy w śmierci. Wątek ten zostanie zainaugurowany Symfonią nr 8 Krzysztofa Pendereckiego Pieśni przemijania. Usłyszymy także najsłynniejszy na świecie utwór polskiego kompozytora, Henryka Mikołaja Góreckiego – Symfonia pieśni żałosnych. Będzie to jednocześnie uczczenie pamięci tego wielkiego muzyka, który zmarł w 2010 roku. W tej części Festiwalu odbędzie się także szczególny koncert Wrocławskiej Orkiestry Festiwalowej, poprzez który organizatorzy chcą upamiętnić rocznicę okrutnych wydarzeń z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Zaplanowano także serię wieczornych koncertów, które będą prezentować recitale instrumentalne w najpiękniejszych wrocławskich kościołach.
Finał Wratislavia Cantans upłynie pod hasłem „Bohaterowie biblijni”. Koncert zakończy się oratorium Feliksa Mendelssohna-Bartholdy‘ego – Eliasz.
Organizatorzy festiwalu pragną skłonić wszystkich widzów do chwili refleksji na temat życia, jego kruchości, a także przemijania.
Źródło: www.wroclaw.gazeta.pl, www.wratislaviacantans.pl.
Fot. www.wikipedia.pl, udostępnione na licencji GNU LWD 25.08.2005.
Powrót