Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 16.05.2014, godz. 15:06Koncert "Pilecki znany i nieznany" w Warszawie

Koncert "Pilecki znany i nieznany"

24 maja 2014 roku o godzinie 19.00 na skwerze Niegolewskiego w Warszawie odbędzie się koncert "Pilecki znany i nieznany". Wstęp wolny.

Podczas koncertu wystąpią młodzi artyści: "TADEK" Polkowski, Band Dariusza Budkiewicza, Teatr Muzyczny Od Czapy, a także Anja Przybysz z Przyjaciółmi.

Ponadto, w koncercie udział weźmie Bartosz Opania, który odczyta listy Witolda Pileckiego.

Organizatorem koncertu jest Fundacja Sztafeta i Dzielnica Żoliborz m.st. Warszawa. Partnerem koncertu jest Instytut Pamięci Narodowej.

Witold Pilecki - bohaterski rotmistrz, który przyjmował pseudonimy "Witold", "Tomek" i nazwiska konspiracyjne "Roman Jezierski, czy „Leon Bryjak". Był oficerem rezerwy Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, dobrowolnym więźniem KL Auschwitz, więźniem politycznym okresu stalinowskiego, ofiarą mordu sądowego.

W maju 1947 roku, funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa aresztowali Witolda Pileckiego. Mężczyzna został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. Po wyjątkowo okrutnym śledztwie, skazano go na karę śmierci. Wyrok wykonano w maju 1948 roku – Witold Pilecki został stracony poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański, nazywany „Katem z Mokotowa”. Nigdy nie ustalono, gdzie pochowano ciało Pileckiego. Zbiorowa mogiła ofiar UB znajduje się w Kwaterze „Na Łączce” na Powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.

Źródło: ipn.gov.pl,

Fot. autorstwo nieznane, udostępnione na www.wikipedia.pl 13.12.2006 przez użytkownika Mathiasrex za T.Bór Komorowski "Armia podziemna" Warsaw 1990,

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze