Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 06.08.2010, godz. 13:20Kasia Sobczyk - legenda polskiej piosenki

Article img

W czwartek tj. 5 sierpnia 2010 roku na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie rodzina, przyjaciele, koledzy z estrady i fani pożegnali Kasię Sobczyk, jedną z największych gwiazd polskiej piosenki.

W wieku 65 lat zmarła polska piosenkarka Katarzyna Sobczyk. Szczyt jej popularności przypadł na okres big bitu. Znana była m.in. z takich piosenek: "O mnie się nie martw", "Trzynastego", "Nie bądź taki szybki Bill". Od dłuższego czasu zmagała się z ciężką chorobą nowotworową.

W jednym z ostatnich wywiadów (maj 2010), piosenkarka dedykowała tym, którzy się o nią martwią, swoją piosenkę pt. "O mnie się nie martw". Mimo chemioterapii, bólu, nudności, zmęczenia i puchnącej ręki, jestem wciąż pełna optymizmu - mówiła.

Katarzyna Sobczyk, właściwie Kazimiera Sawicka (po mężu), urodziła się 21 lutego 1945 roku w Tyczynie na Podkarpaciu. Zadebiutowała w 1961 roku w Koszalinie jako wokalistka amatorskiej grupy Biało-Zieloni, która działała przy Wojewódzkim Domu Kultury. W 1963 roku odniosła sukces na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i znalazła się w Złotej Dziesiątce. W latach 1964-1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, a następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki.

Wylansowała wiele przebojów, m.in. "Mały książę", "Nie bądź taki szybki Bill", "O mnie się nie martw", "Biedroneczki są w kropeczki", "Nie wiem, czy to warto", "Trzynastego", "Był taki ktoś", "To nie grzech". W latach 60. odnosiła sukcesy na Festiwalu Polskie Piosenki w Opolu. W 1964 roku za piosenkę "O mnie się nie martw" zdobyła I nagrodę w kategorii piosenki rozrywkowej i tanecznej; w 1965 - za "Nie wiem czy warto" - I nagrodę w kategorii piosenki rozrywkowej; w 1966 za "Nie bądź taki szybki Bill" - Nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji.

Od 1979 roku przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe. W 2008 roku wróciła do Polski na stałe, ciężko chora na raka piersi.

Źródło:

http://wyborcza.pl

http://www.rmf24.pl/kultura

Powrót