Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 22.08.2011, godz. 11:23Janusz Kierzkowski nie żyje

Janusz Kierzkowski nie żyje

Najwybitniejszy zawodnik kolarstwa torowego w historii Polski, Janusz Kierzkowski nie żyje. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 20 sierpnia we Wrocławiu. Miał 64 lata.

Janusz Kierzkowski urodził się  26  lutego  1947  roku  w  Borku. Jego odkrywcą był legendarny trener,  Józef  Grundmann. Sportowiec swoją karierę rozpoczynał w Sparcie Wrocław, by później startować w barwach, najsławniejszego wtedy, klubu kolarskiego w Polsce – Dolmelu. Tam jego trenerem był m.in. Ryszard Szurkowski, najlepszy w historii Polski, kolarz szosowy. Na krótko związał się także z Legią Warszawa.

Janusz Kierzkowski był rekordzistą w kolekcjonowaniu tytułów mistrza kraju – już od początku kariery w kategoriach młodzika, przez juniora, aż w końcu do seniora. W sumie zdobył ich blisko 30. Jednak jego trofea nie ograniczały się jedynie do tych, zdobytych w kraju.

O jego klasie świadczą liczne sukcesy, wywalczone na arenie międzynarodowej. Jego specjalnością były wyścigi na 1 kilometr. W 1968 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku zdobył (na tym dystansie) brązowy medal. Warto podkreślić, że był to jego debiut na Olimpiadzie, a miał wtedy 21 lat. Ważny jest także fakt, że brązowy medal Kierzkowskiego  był  pierwszym  po  wojnie  i  drugim  w historii Polski medalem dla naszego kraju. Swoim występem pokazał, że należy do światowej czołówki kolarzy torowych.

Niemal rok później, na mistrzostwach świata w Brnie wywalczył srebrny medal. Swój życiowy triumf świętował w 1973 roku w San Sebastian, gdzie wywalczył tytuł najlepszego zawodnika świata w wyścigu na kilometr.

Po zakończeniu  kariery sportowej, Janusz Kierzkowski nie zrezygnował z kolarstwa. Starał  się promować tę dyscyplinę sportową,  startował  w wyścigach amatorów, a także uczestniczył w wielu imprezach kolarskich jako gość specjalny.

Mosiężny odcisk jego dłoni znajduje się w Alei Gwiazd Kolarstwa Polskiego w Choszcznie.