Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Czwartek 19.09.2013, godz. 09:38Internetowa wystawa "Po prostu Mrożek"

Sławomir Mrożek

Archiwum Narodowe w Krakowie przygotowało internetową wystawę, poświęconą wybitnemu polskiemu pisarzowi, Sławomirowi Mrożkowi. Wystawa, zatytułowana "Po prostu Mrożek" gromadzi takie eksponaty, jak plakaty, projekty kostiumów, a także afisze. 

Wszystkie eksponaty dotyczą trzech inscenizacji, realizowanych przez Teatr Lalki i Aktora Groteska: "Męczeństwo Piotra Oheya", "Dom na granicy" i "Cudowna noc".

Internetowa wystawa, poświęcona Sławomirowi Mrożkowi dostępna jest na stronie Archiwum Narodowego w Krakowie.

Sławomir Mrożek był wybitnym polskim dramatopisarzem, prozaikiem i rysownikiem.Sławomir Mrożek jest autorem wielu opowiadań satyrycznych, a także utworów dramatycznych o tematyce politycznej, obyczajowej, psychologicznej i filozoficznej.

Pierwszy sukces Sławomir Mrożek odniósł w 1950 roku, kiedy to otrzymał nagrodę "Szpilek" za rysunkowe żarty. Trzy lata później publikował swoje cykle rysunków satyrycznych w "Przekroju". W tym samym roku wydał zbiory opowiadań ("Opowiadania z Trzmielowej Góry i "Półpancerze praktyczne"), które stanowiły jego debiut literacki. W latach 60. dzieła Sławomira Mrożka wystawiano na deskach teatrów na całym świecie. Sławomir Mrożek "stał się klasykiem dramatu współczesnego".

Sławomir Mrożek zmarł 15 sierpnia 2013 roku w Nicei. Wybitny pisarz został pochowany w Panteonie Narodowym, przy Kościele Piotra i Pawła w Krakowie.

Źródło: cjg.gazeta.pl, ank.gov.pl,

Fot. autorstwa Mariusza Kubika, udostępnione na commons.wikimedia.org 13.06.2006 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze