Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 05.09.2016, godz. 11:28Grechuta Festival 2016

Logo_Grechuta_Festival

Największe wydarzenie poświęcone twórczości Marka Grechuty już od 26 października. Festiwal organizowany jest od 2007 roku w Krakowie przez Danutę Grechutę.

Program Grechuta Festival 2016
26 października (środa); Piwnica pod Baranami, g. 12.00
Konferencja prasowa

26 października (środa); Teatr Szczęście, g. 19.00
„40 i 4” (pierwsza w historii polskiego teatru klaunada dla dorosłych)

27 października (czwartek); Teatr Praska 52, g. 19.00
„Muzyka popularna w Krakowie w latach 1953-1965"
Odczyt historyczno - multimedialny Andrzeja Boguni – Paczyńskiego
28 października (piątek); Księgarnia Muzyczna "Kurant", g. 19.00
Duet Leszko & Piątek w koncercie piosenek Marka Grechuty

29 października (sobota); Rynek Główny, g. 12.00
Korowód wokół Rynku Głównego

30 października (niedziela); Centrum Kongresowe ICE, g. 20.00
Gala Finałowa 2016, a wśród gwiazd:
Kasia Kowalska, Stanisław Sojka, Agnieszka Chrzanowska, Michał Augustyniak, Karolina Leszko, Tomasz Steńczyk, Zespół Anawa, Wojciech Majewski Kwartet
Prowadzenie: Anna Popek Kierownik muzyczny: Paweł Piątek
Reżyseria: Jakub Baran Producent wykonawczy: Piotr Cholewiński
Opiekun artystyczny: Danuta Grechuta

Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie

WSZYSTKIE MIEJSCA SĄ ZLOKALIZOWANE W KRAKOWIE:
1. ICE
2. Rynek Główny
3. Piwnica pod Baranami
4. Księgarnia Muzyczna Kurant
5. Teatr Szczęście
6. Teatr Praska 52
OPISY WYDARZEŃ:

„40 i 4” - pierwsza w historii polskiego teatru klaunada dla dorosłych.

Andrzej Talkowski – Dyrektor Teatru Szczęście. W tych czasach, gdy popularne kabarety zachwycały wysokim poziomem artystycznym założył Kabaret KUZYNI, z którym zdobył m.in. Grand Prix PAKA i Grand Prix na Festiwalu Sztuki Estradowej w Warszawie a od ZASP-u otrzymał Tytuł Mistrza Sztuki Kabaretowej. Andrzej Talkowski to znawca komizmu w
szerokim tego słowa znaczeniu, to wszechstronny artysta komiczny, potrafiący rozśmieszyć zarówno jako satyryk, mim, magik czy klaun. W 2016 roku założył Teatr Szczęście - kameralny teatr komediowy, w którego repertuarze są przede wszystkim autorskie osobiste spektakle o charakterze komediowym. Komizm z klasą – właśnie to motto przyświeca
w doborze repertuaru Teatru Szczęście, a ponieważ śmiać się lubi każdy, na widowni teatru zasiadają zarówno dzieci, jak i dojrzali i wyrobieni widzowie.

„40 i 4” to monodram - wyznanie człowieka, który w swoje 44 urodziny zauważa podczas golenia, że ma twarz klauna, patrzy w głąb siebie i odkrywa, że naturalnym stanem człowieka jest stan szczęścia. Widzowie nie są angażowani do działań scenicznych, siedzą wygodnie i czują się uszczęśliwieni. Sprawianie uszczęśliwienia właśnie jest celem artystycznym Talkowskiego. Według niego klaun nie posiada żadnych potrzeb, poza jedną – byciem szczęśliwym i życiem w taki sposób, aby każdy mógł odczuwać swój naturalny stan szczęścia.

"40 i 4" będzie artystycznym nawiązaniem do początków działalności Marka Grechuty, który swą karierę sceniczną zaczynał w Kabarecie Anawa.

Andrzej Bogunia-Paczyński
Tak było… Kilka kartek z kalendarza muzycznego Krakowa

Odczyt historyczno - multimedialny: Muzyka popularna w Krakowie (czego słuchano, co grano i co śpiewano, jak tańczono) w latach 1953-1965. Kalendarium i przegląd prasy. Wybór i opracowanie materiałów Andrzej Bogunia-Paczyński. Część 1: Od pieśni masowej do rock and rolla (1953-1956). Ilustrowany materiałami Polskiej Kroniki Filmowej oraz fragmentami piosenek i melodii filmowych z lat 1953-56 („Sprawa do załatwienia”, „Przygoda na Mariensztacie”, „Paloma”, „Kariera”, „Piosenka za grosz”, „Trzy starty”, „Irena do domu”, „Muzyka z Marsa”, „Nikodem Dyzma”, „Harmonia”). Teatr Praska 52 – scena mieszcząca się na krakowskich Dębnikach, nieopodal pierwszego mieszkania Państwa Grechutów. Teatr Praska 52 to kameralne miejsce, gdzie w atmosferze „sprzed lat” odbędzie się odczyt Andrzeja Boguni - Paczyńskiego.
Duet Karolina Leszko i Paweł Piątek w koncercie piosenek Marka Grechuty

Duet Leszko & Piątek to projekt artystyczny, który powstał kilka lat temu z inicjatywy pani Danuty Grechuty. Karolina Leszko jest laureatką I nagrody w II edycji „Konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty” (2009) odbywającego się corocznie w Krakowie w ramach Grechuta Festival. Dwa lata później, z powodzeniem i uznaniem w oczach
Jury, wzięła udział w popularnym telewizyjnym talent show The Voice of Poland, a w 2014 w „Must be the music”. Jest absolwentką Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Profesjonalną karierę rozwija nie tylko w Polsce, w 2013 nawiązała stałą współpracę z kilkoma renomowanymi orkiestrami w Norwegii, m. in. Dragefjellets Musikkorps z Bergen.
Paweł Piątek jest znanym krakowskim muzykiem, aranżerem oraz kompozytorem, współpracuje z wieloma Gwiazdami polskiej sceny muzycznej – m. in. J. Radkiem, G. Turnau, J. Wójcickim. Pisze muzykę teatralną, prowadzi własne studio nagrań. Był wieloletnim pianistą zespołu Anawa a od 2008 opiekuje się stroną muzyczną Grechuta Festival. Duet Leszko & Piątek wykonuje wyłącznie piosenki Marka Grechuty we własnych, kameralnych aranżacjach. Recital łączy zarówno „złote przeboje” takie jak „Niepewność”, czy „Dni, których nie znamy”, jak i
piosenki mniej znane – np. „Nie dotykaj dzikich róż”.

Korowód

Korowód ulicami Krakowskiego Starego Miasta: niewątpliwą atrakcją GF2016 (mając w pamięci odbiór Korowodu 2015) będzie Korowód wokół Rynku Głównego, podczas którego do wspólnego świętowania jubileuszu Marka Grechuty zaproszeni zostaną mieszkańcy Krakowa, jak również studenci czy turyści. Zgodnie z najlepszymi tradycjami królewskiego Krakowa, w samo południe ruszy wielobarwny Korowód, a w nim - między innymi: orkiestra reprezentacyjna AGH, ułani z Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej, Poczty Rycerskie, artyści Piwnicy pod Baranami.

Gala Finałowa 2016

Gala Finałowa – to kulminacyjne wydarzenie Grechuta Festival 2016.

Gala Finałowa będzie koncertem w wykonaniu "orkiestry" festiwalowej oraz znakomitych solistów. Na scenie: Zespół Anawa, Wojciech Majewski Kwartet, Kasia Kowalska, Stanisław Sojka, Agnieszka Chrzanowska, Michał Augustyniak, Karolina Leszko, Tomasz Steńczyk.

Prowadzenie:
Anna Popek. Artyści w większości wykonają utwory z repertuaru MG, ale także własne, największe przeboje. W finale koncertu, na ekranie pojawi się wizerunek Marka Grechuty. Całość oprawiona niesamowitą grą świateł.
Koncert odbędzie się w głównej Auli Centrum Kongresowego w Krakowie (sala mieści ok. 1800 osób). Kierownik muzyczny: Paweł Piątek.
Producent wykonawczy: Piotr Cholewiński. Reżyseria: Jakub Baran.
Opiekun artystyczny: Danuta Grechuta.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze