Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 25.11.2011, godz. 14:09Festiwal "Miłosz: Wschód – Zachód"

Czesław Miłosz

Już w sobotę, 26 listopada 2011 roku w Poznaniu rozpocznie się pięciodniowy festiwal "Miłosz: Wschód – Zachód". Z tej okazji organizatorzy imprezy zaplanowali mnóstwo atrakcji: koncerty, filmy, spotkania z przyjaciółmi Miłosza i wiele poezji.

W ciągu ostatnich pięciu dni listopada będzie można uczestniczyć w "święcie słowa", podczas którego organizatorzy chcą przedstawić Czesława Miłosza jako "animatora kulturowego dialogu między Wschodem i Zachodem". Poeta urodził się na Litwie, swoją pierwszą podróż odbył na Syberię, a na emigracji tłumaczył zachodnim Europejczykom i Amerykanom zwyczaje oraz kulturę Wschodu. Pomysłodawcy imprezy pragną ukazać Miłosza jako "budowniczego mostów między Wschodem i Zachodem". W związku z tym, na poznański festiwal zostali zaproszeni goście niemal z całego świata. Przyjadą: poeci, tłumacze, naukowcy, publicyści, literaturoznawcy, aktorzy, muzycy i fotografowie – z Litwy, Włoch, Holandii, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii czy Austrii.

Celem imprezy jest pokazanie i udowodnienie aktualności oraz uniwersalności dzieł wybitnego poety poprzez międzynarodowy i interdyscyplinarny dialog. Organizatorzy festiwalu przypominają, że Czesław Miłosz swoją "duchową biografię wykuwał przede wszystkim w dialogach z myślicielami różnych epok i kręgów kulturowych: od renesansu po współczesność, od Moskwy po Paryż".

Festiwal "Miłosz: Wschód – Zachód" rozpocznie się w sobotę, 26 listopada 2011 roku o godzinie 17.00 w Sali Teatralnej Collegium Maius, przy ulicy Fredry 10. Na początek imprezy zaplanowano wykład poety, eseisty i przyjaciela Miłosza, Tomasa Venclova "Litwa poetów. Venclova i Miłosz o miejscach rodzinnych". Tego samego dnia zostanie także wyświetlony film "Przyśnił mi się sen powrotu" w reżyserii brata poety, Andrzeja Miłosza. Odbędzie się również debata "Litwa - Powroty" oraz koncert "Słuchając Miłosza".

Natomiast w niedzielę festiwal przeniesie się do poznańskiego Teatru Ósmego Dnia, znajdującego się przy ulicy Ratajczaka 44. I znów imprezę rozpocznie wykład Tomasa Venclova "Między Wschodem i Zachodem. Emigracyjne losy – Spotkania – Rozmowy". Będzie można obejrzeć film "Walc z Miłoszem" w reżyserii Joanny Helander i Bo Perssona, a także wziąć udział w debacie "Emigracja i wiek XX".

Na poniedziałek, 28 listopada zaplanowano sesję naukową "Dialogi Miłosza – Dialogi z Miłoszem" oraz wieczór wspomnień"Miłosz spotkany – Miłosz zapamiętany". Sesja naukowa będzie się odbywała aż do środy.

Festiwalowy wtorek upłynie pod hasłem sesji naukowej, debaty "Rosja Czesława Miłosza" oraz koncertu "Ulica Mandelsztama".

Na zakończenie poznańskiego festiwalu "Miłosz: Wschód – Zachód" przygotowano kilka atrakcji. Odbędą się bowiem: warsztaty "Przekładalność Miłosza" – spotkanie z Siergiejem Moreino, spotkanie autorskie "Mistrz pokonanej rozpaczy. Miłosz po polsku i po rosyjsku." - spotkanie z Anatolem Rojtmanem oraz wieczór autorski "Miłosz w orbicie poezji rosyjskiej" – poezja Natalii Gorbaniewskiej. A na koniec – monodram "Orfeusz i Eurydyka" w reżyserii Janusza Stolarskiego.

Organizatorami festiwalu są: Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Instytut Filologii Polskiej UAM, Instytut Filologii Słowiańskiej UAM oraz poznański Teatr Ósmego Dnia.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Jedynie do Teatru Ósmego Dnia trzeba rezerwować darmowe wejściówki.

Więcej informacji oraz cały program znajduje się na stronie www.festiwalmilosza.pl

Przeczytaj biografię Czesława Miłosza

Źródło: www.festiwalmilosza.pl, www.poznan.gazeta.pl,

Fot. 2 autorstwa Mariusza Kubika, udostępnione na commons.wikimedia.org 07.07.2011 na licencji Creative Commons.

Powrót