Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Piątek 21.10.2011, godz. 11:34Były więzień Auschwitz, Jerzy Bielecki nie żyje

Article img

W czwartek, 20 października 2011 roku zmarł były więzień obozu w Auschwitz, honorowy prezes Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, Jerzy Bielecki. Miał 90 lat.

Obóz w Auschwitz

Jerzy Bielecki urodził się 28 marca 1921 roku w miejscowości Słaboszów na Kielecczyźnie. Uczęszczał do Gimnazjum Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Kiedy miał 18 lat, wybuchła wojna. Chciał walczyć z Niemcami. Wspólnie z pięcioma kolegami próbował przedrzeć się przez Węgry, aby stamtąd dostać się do polskiej armii we Francji. Niestety, ich plan nie powiódł się. Został zatrzymany przez Niemców i osadzony w więzieniu w Nowym Sączu, a następnie w Tarnowie. 14 czerwca 1940 roku, pierwszym transportem 728 polskich więźniów politycznych, został przewieziony do Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 243.

Półtora roku pracował w komandach zewnętrznych. Dzięki znajomości języka niemieckiego, został przydzielony do pracy w młynie w Babicach. Tam, więźniowie otrzymywali wsparcie od członków ruchu oporu, a Bielecki uwierzył, że może przeżyć pobyt w obozie. Po ucieczce jednego z więźniów, pozostałych przeniesiono do gorszych komand. Bielecki wykonywał wiele prac: kosił trawę na całym terenie obozu, pracował jako mechanik, a także w magazynie zbożowym.

W obozie w Auschwitz Jerzy Bielecki poznał Żydówkę, Cylę Cybulską. Zakochali się w sobie, a Bielecki obiecał kobiecie, że „wyrwie ją z piekła Auschwitz”. 21 lipca 1944 roku zrealizował tę obietnicę – przebrany za SS – mana, razem z Cylą wyjechali z obozu. Cyla ukrywała się na wsi Przemęczany – Gruszów u znajomych rodziny Bieleckiego, a on walczył w oddziale partyzanckim AK.

39 lat rozłąki

Kiedy wojna się skończyła, do Cyli trafiła wiadomość o śmierci ukochanego. On otrzymał informację, że kobieta wyjechała do Szwecji i tam zmarła. Los rozdzielił ich na 39 lat. W maju 1983 roku, Cyla, która mieszkała wtedy w Nowym Jorku, dowiedziała się od pracującej u niej Polki, że Bielecki jednak żyje. Kobieta oglądała film dokumentalny, w którym mężczyzna przedstawiał swoją obozową historię. Spotkali się 8 czerwca 1983 roku. Cyla przyleciała do Polski, a Bielecki czekał na nią z bukietem 39 róż. Każda róża miała symbolizować jeden rok ich rozłąki.

Medal Sprawiedliwych

W 1985 roku Bielecki został uhonorowany Medalem Sprawiedliwości wśród Narodów Świata. Odznaczenie przyznał mi Instytut Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie. Ponadto, Jerzy Bielecki jest Honorowym Obywatelem Państwa Izrael.

Jerzy Bielecki był inicjatorem oraz honorowym prezesem Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich. Stowarzyszenie grupuje byłych więźniów, ich rodziny a także zainteresowanych historią Auschwitz i osoby kultywujące pamięć o wydarzeniach sprzed lat.

Źródło: www.krakow.gazeta.pl, www.tvn24.pl, www.jerzybielecki.com,

Forografie pochodzą ze strony www.jerzybielecki.com.

Powrót