Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 05.12.2011, godz. 10:23Adam Hanuszkiewicz nie żyje

Article img

W niedzielę, 4 grudnia 2011 roku w jednym z warszawskich szpitali zmarł wybitny aktor oraz znakomity reżyser teatralny i telewizyjny, Adam Hanuszkiewicz. Miał 87 lat.

Adam Hanuszkiewicz urodził się 16 czerwca 1924 roku we Lwowie. Tam też spędził lata swojego dzieciństwa oraz młodości. Karierę aktorską rozpoczynał w 1945 roku na deskach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przez rok współpracował także z jeleniogórskim Teatrem Dolnośląskim. Jego pierwszą rolą było zastępstwo w operetce "Miłość na Marsie". Natomiast swój oficjalny debiut odnotował w 1945 roku, kiedy to wcielił się w rolę Wacława w "Zemście".

Adam Hanuszkiewicz był samoukiem. Nie ukończył żadnej szkoły aktorskiej. Egzamin aktorski zdał eksternistycznie w Łodzi w 1946 roku. Warto podkreślić, że artysta otrzymał dyplom z wyróżnieniem. W latach 1946 – 1949 występował wraz z zespołem Juliusza Osterwy w krakowskim Teatrze Dramatycznym. Następnie rozpoczął współpracę z Teatrem Rozmaitości w Warszawie.

Od 1950 roku występował w poznańskim Teatrze Polskim, gdzie rok później zadebiutował w roli reżysera sztuki "Niespokojna starość". W 1955 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie związał się z Teatrem Polskim. Był współtwórcą Teatru Telewizji – wyreżyserował swoją pierwszą sztukę telewizyjną "Złoty lis" Jerzego Andrzejewskiego. Obejmował stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego, Narodowego i Nowego. Współpracował jako reżyser z teatrami w Łodzi, a także warszawskimi teatrami Ateneum i Studio.

Adam Hanuszkiewicz był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał między innymi: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt dokonań artystycznych.

Stworzył niezapomniane i oryginalne spektakle. Inscenizacja "Balladyny" z nowoczesnymi kostiumami, na motocyklach przeszła do historii polskiej sceny.

Adam Hanuszkiewicz zmarł 4 grudnia 2011 roku w Warszawie. Zostanie pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Źródło: www.film.onet.pl, www.tvn24.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Piotra Szulika, udostępnione na www.wikipedia.pl 09.08.2007 na licencji Creative Commons.

Powrót