Polskie-Cmentarze.pl

Wydarzenia

Poniedziałek 02.04.2012, godz. 10:297 lat bez Papieża Jana Pawła II

Bl_John_Paul_II_skalowane

Dziś, 2 kwietnia 2012 roku mija siódma rocznica śmierci Naszego Papieża Jana Pawła II. Na terenie całej Polski odbędą się uroczystości, upamiętniające Papieża Polaka: maraton pływacki, wspólne czuwanie, czy wieczór pamięci. Główne uroczystości odbędą się w Warszawie, a ich organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

O godzinie 21.00 na placu Piłsudskiego w Warszawie rozpocznie się czuwanie, które zainauguruje prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podczas tradycyjnego już czuwania, zostaną wystawione relikwie Jana Pawła II - kawałek szaty z krwią, którymi wszyscy zebrani zostaną pobłogosławieni.

Tegoroczne czuwanie przybierze formę spektaklu słowa, muzyki, światła i tańca. Wszyscy, którzy zbiorą się na placu Piłsudskiego, na specjalnym telebimie obejrzą archiwalne nagrania, w których znajomi oraz przyjaciele Karola Wojtyły będą wspominać Papieża, opowiadać o Jego życiu i pontyfikacie. Co ciekawe, z telebimu popłynie głos Jana Pawła II. Ponadto, aktor Dariusz Kowalski odczyta fragmenty papieskich tekstów.

Czuwanie na placu Piłsudskiego w Warszawie zakończy się w godzinę śmierci Papieża - 21.37. Wtedy też, na wojskowej trąbce zostanie wykonany utwór "Cisza". W czuwaniu będzie uczestniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Czuwanie poprowadzi Chór Centrum Myśli Jana Pawła II, a choreografię do muzyki przedstawią tancerze Szkoły Baletowej. Podczas czuwania będzie prowadzona zbiórka pieniędzy, które zostaną przekazane Fundacji "Żyć z Chorobą Parkinsona".

Warto podkreślić, że w tym roku na placu Piłsudskiego zamiast zniczy będą sprzedawane białe i żółte tulipany, które symbolizują świętości, a także radość z wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze.

Labirynt z myślami Papieża

Na warszawskim placu Piłsudskiego znajduje się styropianowy labirynt, który zajmuje powierzchnię 600 m2 i ma około 1,5 metra wysokości. Do labiryntu może wejść każdy chętny. Na ścianach styropianowego labiryntu zobaczymy myśli Papieża Jana Pawła II, a do wyjścia z labiryntu prowadzą słowa Karola Wojtyły.

Uroczystości w Krakowie

W Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach odbędzie się spektakl słowno - muzyczny "Ostatnie przesłanie Ojca Świętego". Spektakl poprowadzi aktor, Piotr Piecha. Podczas spotkania zostaną odczytane fragmenty Testamentu Jana Pawła II, a w tle będzie rozbrzmiewać muzyka w wykonaniu zespołu Marii Krawczyk "Małe Ważne Sprawy".

Ponadto, zachęca się wszystkich mieszkańców Krakowa, aby o godzinie 21.37 zapalili w oknach świece - "światełko nadziei". Ponadto, każdego roku krakowianie zapalają znicze pod papieskim oknem - przy ulicy Franciszkańskiej.

Procesja światła w Tarnowie

O godzinie 20.00 w kościele bł. Karoliny w Tarnowie, na parkingu północnym przy kościele rozpocznie się procesja światła, która przejdzie pod papieski pomnik. Kilka minut po godzinie 20.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Wiesława Lechowicza. Tarnowianie spotkają się także na modlitwie w bazylice katedralnej. Natomiast o godzinie 21.00 odbędzie się Apel Jasnogórski i modlitwa przy pomniku.

"Częstochowa czyta Jana Pawła II"

O godzinie 19.30 w Muzeum Medali Krzysztofa Witkowskiego w Częstochowie odbędzie się wieczór wspominkowy "Częstochowa czyta Jana Pawła". Podczas spotkania, zaproszeni goście (między innymi Olek Klepacz i Marian Florek) zaprezentują fragmenty twórczości ks. Karola Wojtyły. Ponadto, wszyscy, którzy przyjdą na spotkanie, będą mogli obejrzeć film dokumentalny, przedstawiający drugą pielgrzymkę Papieża Polaka. Film został zrealizowany przez Krzysztofa Kasprzaka. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Maraton pływacki w Rudzie Śląskiej

W Rudzie Śląskiej odbędzie się niezwykły maraton dla Jana Pawła II. 2 kwietnia 2012 roku o godzinie 21.37 rozpocznie się "Śląska Sztafeta Pływacka", zorganizowana ku pamięci Papieża Jana Pawła II. Uczestnicy maratonu będą mieli do przepłynięcia 9665 długości basenu, czyli dokładnie tyle, ile dni trwał pontyfikat Jana Pawła II. Sztafeta pływacka może potrwać nawet 15 godzin.

Źródło: www.tvn24.pl, www.tvnwarszawa.pl, www.wyborcza.pl,

Fot. autorstwa Philippus2011 (Juppsche), udostępnione na www.wikipedia.pl 03.05.2011 na licencji Creative Commons.

Tagi: wybitny wybitny

Powrót