Wtorek 10.09.2013, godz. 13:23Zwyczaje pogrzebowe Protobułgarów
Protobułgarzy stanowili lud koczowniczy pochodzenia tureckiego, który na początku VII wieku pojawił się między dolnym a Dnieprem a Dunajem. Nazwa Bułgar pochodzi od tureckiego bulgha i oznacza "mieszać się".
Z końca VII wieku ze stepów nadczarnomorskich pochodzą znaleziska, dokumentujące zwyczaje i rytuały pogrzebowe Protobułgarów.
Protobułgarzy wierzyli w życie pozagrobowe. Być może właśnie dlatego, w grobach odnajdywano między innymi cenne przedmioty, należące do nieboszczyka, ubrania, a także broń. Według niektórych źródeł, zmarłych Protobułgarów wraz z jedną z żon i sługami chowano w ogromnych kurhanach.
Natomiast, inne źródła mówią o tym, że Protobułgarzy grzebali swoich bliskich w ziemi, w prostokątnych jamach. Co ciekawe, podczas obrządku pogrzebowego zabijano konia, a następnie umieszczano w grobie. Ponadto, w grobie składano odzież nieboszczyka, broń oraz ceramikę.
Bogatszych przedstawicieli ludu Protobułgarów poddawano obrządkowi palenia zwłok. Ten rytuał pogrzebowy był świadectwem zamożności nieboszczyka oraz jego wysokiej pozycji społecznej. Zgodnie z tureckim zwyczajem, zaraz po spaleniu ciała, prochy były składane wprost do ziemi. Wraz ze zmarłym składano cenne przedmioty osobiste, wykonane ze złota i srebra, np. monety czy naczynia.
Źródło: wikipedia.pl.
Powrót