Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 04.02.2013, godz. 13:58Szczątki, odnalezione na parkingu w Leicester należą do króla Ryszarda III

Król Ryszard III

Fragmenty szkieletu, odnalezionego podczas prac archeologicznych, prowadzonych na terenie parkingu miejskiego Grayfriars w Leicester należą do króla Ryszarda III. Przypomnijmy, że w tym miejscu, w XV wieku funkcjonował franciszkański klasztor. Dodajmy, że klasztor został zburzony w 1538 roku.

Odnalezione szczątki poddano badaniom DNA. Materiał porównawczy do badań DNA przekazał 55-letni Michael Ibsen, "syn siostrzenicy, spokrewnionej z 16. pokoleniem, wywodzącym się od siostry Ryszarda III, Anny".

Badania potwierdziły przypuszczenia archeologów - szczątki, odnalezione na terenie parkingu miejskiego w Leicester należą do króla Ryszarda III.

Król Ryszard III zasiadał na tronie w latach 1483 - 1485. Był oskarżany o zamordowanie króla Edwarda V i jego młodszego brata, Ryszarda, a także o przywłaszczenie sobie korony. Ryszard III jest bohaterem dramatu Williama Szekspira, gdzie przedstawiony jest jako ucieleśnienie wszelkiego zła. Ponadto, w dramacie padają słynne słowa: "Konia! Konia! Oddam królestwo za konia!".

Król Ryszard III zginął w bitwie pod Bosworth. W 2002 roku znalazł się na liście stu najwybitniejszych Brytyjczyków w historii magazynu BBC.

Źródło: wiadomosci.onet.pl,

Fot. udostępnione na wikipedia.pl 27.04.2009.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze