Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 26.11.2012, godz. 11:11Polski Cmentarz na Rossie

Polski Cmentarz na Rossie

Cmentarz na Rossie jest jednym z czterech polskich cmentarzy narodowych. Nekropolia, usytuowana na peryferiach miasta, wśród malowniczych wzgórz, należy do najstarszych nekropolii w Europie.

W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1796), Nowa Rossa (1847), Cmentarz Wojskowy (1920) oraz Mauzoleum Matki i Serca Syna (1936).

Cmentarz  na Rossie powstał dzięki staraniom ówczesnego burmistrza Wilna, Bazylego Muellera.

Za oficjalną datę założenia cmentarza na Rossie przyjmuje się 6 maja 1801 roku - wtedy to cmentarz został oficjalnie zalegalizowany przez magistrat wileński. Jednak, najprawdopodobniej, pochówki na cmentarzu odbywały się już od 1769 roku.

W 1820 roku, kiedy cmentarzem opiekowali się księża misjonarze, nekropolia została otoczona murem. Poza jego terenem, przy wejściu głównym znajduje się mały, o powierzchni 0,2 ha, cmentarz wojskowy. Pochowano tu: 164 polskich wojskowych, którzy stracili życie podczas walk o Wilno (1919-1920), tych, którzy zginęli w 1939 roku, a także 76 żołnierzy Armii Krajowej - ofiar walk operacji "Ostra Brama" (1944 rok).

Wszystkie groby są takie same, usytuowane w równych szeregach. Po lewej stronie bramy cmentarza znajduje się ogromna płyta z czarnego granitu, czyli grób Marii z Billewiczów Piłsudska, matki słynnego Marszałka Józefa Piłsudskiego. U jej stóp umieszczono srebrną urnę z sercem Józefa Piłsudskiego. Na płycie widnieje napis "Matka i Serce Syna", a także cytat z "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego.

Na cmentarzu na Rossie znajduje się około 26 tysięcy nagrobków, pomników, a także grobowców. Na cmentarzu pochowanych jest wiele wybitnych postaci polskiej historii, między innymi: jeden z pionierów polskiej weterynarii Adam Ferdynand Adamowicz, polski poeta, publicysta, historyk Czesław Jankowski, polski historyk, działacz polityczny Joachim Lelewel, polski polityk, brat marszałka Piłsudskiego Adam Piłsudski, czy polski poeta i tłumacz epoki romantyzmu Władysław Syrokomla.

Zobacz >> Kolejna dewastacja na Cmentarzu na Rossie

Źródło: rossa.lt, wikipedia.pl, K. Deptuła podroze.gazeta.pl,

Fot. autorstwa Sebk., udostępnione na wikipedia.pl 13.10.2012 na licencji Creative Commons.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze