Wtorek 03.01.2012, godz. 10:52Odeszli w 2011 roku
W 2011 roku musieliśmy pożegnać wiele wybitnych postaci polskiego filmu, estrady, sportu, nauki, czy polityki. Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomości o śmierci znakomitych przedstawicieli polskiej kinematografii: Krzysztofa Kolbergera, Adama Hanuszkiewicza, czy Ireny Kwiatkowskiej. Żegnaliśmy reżysera Janusza Morgensterna, artystki - Violettę Villas i Karin Stanek, malarza Andrzeja Urbanowicza. Wszystkie te osoby wybitne sprawiły, że polska kultura stała się bogatsza, a pamięć o nich pozostanie "zawsze żywa".
Był jednym z najwybitniejszych aktorów polskiego kina oraz wybitnym reżyserem teatralnym. Aktorstwo było jego miłością i pasją, z której nie zrezygnował nawet wtedy, gdy ciężko zachorował. Występował na deskach Teatru Śląskiego, Narodowego, Dramatycznego. Krzysztof Kolberger, za swoje zasługi i działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany oraz odznaczany. Po kilku latach walki z chorobą nowotworową, zmarł 7 stycznia 2011 roku.
Znakomita, polska piosenkarka, wokalistka zespołu Czerwono - Czarni. W latach 60. uważana za jedną z najpopularniejszych polskich piosenkarek. Zmarła15 lutego 2011 roku.
Polski malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy ikon. Zmarł 21 lutego 2011 roku.
Znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, artystka kabaretowa. Niezapomniana "Kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi". Wielokrotnie nagradzana za swoją działalność aktorską. Zmarła 3 marca 2011 roku.
Małgorzata Dydek była jedną z największych gwiazd światowej koszykówki. Występowała w lidze polskiej, francuskiej, hiszpańskiej i rosyjskiej. Jej kariera nie ograniczała się jednak tylko do krajów europejskich. Odnosiła zwycięstwa w USA, gdzie kibice mówili na nią „Margo”. W Polsce największe sukcesy odnosiła z Lotosem Gdynia. Zmarła 27 maja 2011 roku.
Polski poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk, bard i tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena. Zmarł 27 czerwca 2011 roku.
Artysta, malarz, grafik, tworzący w nurcie konceptualizmu. Podobno najdroższy z polskich malarzy – w 2010 roku nieznany nabywca w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby's kupił trzy płótna Opałki za ponad 3 miliony złotych (tj. 713 250 funtów). Jest to najwyższa cena, jaką kiedykolwiek zapłacono za obraz żyjącego (jeszcze wtedy) polskiego malarza. Zmarł 6 sierpnia 2011 roku.
Wybitny malarz, grafik, eseista, twórca parateatralny. Andrzej Urbanowicz nazywany był ikoną polskiego undergroundu artystycznego. Sztuka, zarówno ta w formie malarstwa, grafiki, rysunku czy happeningu, jak i krytyki oraz eseistyki była całym jego życiem. Zmarł 22 sierpnia 2011 roku.
Janusz Morgenstern był wybitnym reżyserem oraz producentem filmowym, twórcą kultowej „Stawki większej niż życie”. Był jednym z najważniejszych reżyserów polskiego kina powojennego, współtworzył Polską Szkołę Filmową. Jest autorem wielu znanych, cenionych oraz lubianych filmów i seriali. Zmarł 6 września 2011 roku.
Wybitny aktor oraz znakomity reżyser teatralny i telewizyjny. Adam Hanuszkiewicz był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał między innymi: Złoty Krzyż Zasługi, Nagrodę Honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt dokonań artystycznych. Stworzył wiele niezapomnianych i oryginalnych spektakli. Zmarł 4 grudnia 2011 roku.
Wybitna śpiewaczka, legenda świata muzycznego i jedna z największych gwiazd w Polsce. Niewątpliwie, Violetta Villas jest legendą polskiej sceny muzycznej. W latach, kiedy jej kariera była na szczycie, krytycy oraz fani zachwycali się jej postacią. Podziwiali głos, piękne stroje i temperament. Zmarła 5 grudnia 2011 roku.
Powrót