Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Środa 29.08.2012, godz. 12:47Król Ryszard III pochowany na parkingu?

Król Ryszard III

Według archeologów z Uniwersytetu w Leicester, ostatni monarcha dynastii Plantagenetów, król Ryszard III może być pochowany na terenie, gdzie obecnie znajduje się ... miejski parking.

Do dziś naukowcy nie ustalili dokładnego miejsca pochówku Ryszarda III. Ustalili jednak, że w miejscu, gdzie obecnie znajduje się miejski parking Grayfriars w Leicester, w XV wieku funkcjonował franciszkański klasztor. Dodajmy, że klasztor został zburzony w 1538 roku.

Zdaniem archeologów, istnieje prawdopodobieństwo, że ciało Ryszarda zostało pochowane właśnie w tym miejscu.

Naukowcy mają nadzieję, że podczas dwutygodniowych wykopalisk, odnajdą szczątki Ryszarda III, z których będą mogli pobrać DNA. Następnym krokiem będzie porównanie DNA króla Ryszarda III z DNA jego potomków. Warto podkreślić, że w Anglii mieszka 55 - letni Michael Ibsen, "syn siostrzenicy, spokrewnionej z 16. pokoleniem, wywodzącym się od siostry Ryszarda III, Anny".

Król Ryszard III zasiadał na tronie w latach 1483 - 1485. Był oskarżany o zamordowanie króla Edwarda V i jego młodszego brata, Ryszarda, a także o przywłaszczenie sobie korony. Ryszard III jest bohaterem dramatu Williama Szekspira, gdzie przedstawiony jest jako ucieleśnienie wszelkiego zła. Ponadto, w dramacie padają słynne słowa: "Konia! Konia! Oddam królestwo za konia!".

Król Ryszard III zginął w bitwie pod Bosworth. W 2002 roku znalazł się na liście stu najwybitniejszych Brytyjczyków w historii magazynu BBC.

Źródło: www.tvn24.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. udostępnione na wikipedia.pl 27.04.2009.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze