Poniedziałek 12.12.2011, godz. 16:01Kaplica czaszek w Kutnej Horze
W niewielkim czeskim mieście, położonym około 70 km od Pragi znajduje się oryginalne i niecodzienne miejsce. Mowa o kaplicy czaszek w Kutnej Horze.
Kaplica czaszek, czyli kaplica pod wezwaniem Wszystkich Świętych powstała w XIX wieku. Kości, które posłużyły jako "element wnętrza" zalegały w tym miejscu średniowiecza i stanowią szczątki około 70 tysięcy ofiar: epidemii dżumy, wojen husyckich oraz wojny trzydziestoletniej. Z powodu wojen oraz chorób wciąż przybywało zmarłych, a nie powstawały nowe cmentarze, na których zmarli mogliby być pochowani. Dlatego też postanowiono wykopywać z grobów dawne szczątki, aby zrobić miejsce kolejnym zmarłym. Wygrzebane z ziemi kości składowano w kaplicy. Co ciekawe, w taki sposób utworzono aż sześć ogromnych piramid ludzkich kości.
W XVIII wieku miejscowe i okoliczne ziemie przeszły do majątku księcia Szwarcenberga z Orlika. W 1870 roku potomkowie księcia wynajęli rzeźbiarza Franciszka Rinta, aby udekorował kaplicę oraz uporządkował zgromadzone kości. Artysta zakończył swoją pracę nad niezwykłym obiektem trzy lata później. Rzeźbiarz za pomocą wapna oczyścił i odkaził kości ludzkie od szczątków ciała, a z kości stworzył oryginalny wystrój ossuarium.
Wnętrze kaplicy czaszek stanowi kilkadziesiąt tysięcy kości, które zostały wykorzystane do stworzenia żyrandoli, wazonów, herbów, kielichów, łuków oraz wielu innych ozdób. Wchodząc do kaplicy czaszek, na ścianach można zauważyć wiszące girlandy wykonane z piszczeli, a także ludzkie czaszki umieszczone w dłoniach aniołów.
Czaszki i kości zmarłych posłużyły jako materiał konstrukcyjny dla stworzenia niemal całego wystroju obiektu, w tym kapliczek, ołtarzy, herbu rodowego książąt Schwarzenbergów oraz podpisu Franciszka Rinta, autora wystroju Kaplicy.
Warto podkreślić, że ossuarium w Kutnej Horze nie pełni funkcji sakralnych i traktowane jest jako – bardzo popularna - atrakcja turystyczna.
Źródło: www.pozdroze.gazeta.pl, www.wikipedia.pl, www.kulturapogrzebu.com.pl,
Fot. 2 autorstwa Pudelka (Marcin Szala), udostępnione na www.wikipedia.pl 16.12.2008 na licencji Creative Commons.
Powrót