Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 16.01.2012, godz. 10:49Grobowiec Nehmes Bastet w Dolinie Królów

Grobowiec Nehmes Bastet

W Dolinie Królów egipscy oraz szwajcarscy archeolodzy odkryli grobowiec pieśniarki, Nehmes Bastet. Grobowiec, który liczy około 1100 lat, jest jedynym odkrytym w tej okolicy miejscem pochówku kobiety, która nie była spokrewniona z rodzinami królewskimi starożytnego Egiptu.

Przedstawiciel ministerstwa ds. Zabytków w Luksorze, Mansur Boraik poinformował, że trumna ze zwłokami Nehmes Bastet zachowała się w bardzo dobrym stanie i w najbliższym czasie zostanie otwarta. Naukowcy podejrzewają, że w trumnie oprócz zmumifikowanego ciała kobiety znajdą także maskę pośmiertną. Co ciekawe, grobowiec został odnaleziony przez przypadek. Jak powiedziała Elena Pauline – Grothe, która kieruje pracami archeologicznymi w Dolinie Królów, grobowiec pieśniarki znajdował się obok innego miejsca pochówku, na który natrafiono 100 lat temu. Zaznaczyła również, że w tych okolicach nie szukano nowych grobowców.

Warto również podkreślić, że odnaleziony grobowiec pierwotnie nie był przeznaczony dla Nehmes Bastet. Naukowcy twierdzą, że zwłoki kobiety zostały tam przeniesione około 400 lat po jej śmierci. Jednak archeologom nie udało się ustalić, dla kogo wybudowano grobowiec.

Nehmes Bastet była pieśniarką, a jej imię wskazuje na fakt, że była ona pod opieką bogini miłości i płodności Bastet. Dodajmy, że bogini ta przedstawiania jest w postaci kota lub kobiety z głową kota. Nehmes Bastet śpiewała w świątyniach Karnaku. Kobieta nie była spokrewniona z żadną z rodzin królewskich starożytnego Egiptu.

Źródło: www.wiadomosci.onet.pl,

Fot. autorstwa Przemysława " Blueshade" Idzkiewicza, udpstępnione na www.wikipedia.pl 30.08.2005 na licencji Creative Commons.

Powrót