Piątek 27.01.2012, godz. 14:59Famadihana, czyli "obracanie kości" na Madagaskarze
Famadihana, czyli "obracanie kości" jest jedną z najstarszych malgaskich tradycji. Jest obrzędem, podczas którego spotykają się żywi i umarli. Żywi – aby otworzyć grób rodzinny i móc dokonać ponownego pogrzebu bliskich. Zmarli – Malgasze wierzą bowiem, że umiera jedynie ciało, a dusza zmarłego wciąż zostaje na świecie.
Nazwa "famadihana" pochodzi od malgaskiego słowa "vadika", czyli "obracać się, zamieniać". Mieszkańcy środkowej części Madagaskaru, w regionach Imerina, Vakinankaratra oraz Betsileo Północne wciąż praktykują ceremonię Famadihana. Uroczystość odbywa się między lipcem, a sierpniem, kiedy to na Madagaskarze trwa "zima". Wybór tych miesięcy nie jest przypadkowy. Według wierzeń Malgaszy, w okresie zimowym, zmarłym niezbędne są nowe całuny do okrycia. Należy jednak podkreślić, że impulsem do zorganizowana Famadihana może być również sen o przodku, któremu brak nowego całunu. Dodajmy, że Famadihana może trwać nawet kilka dni.
Famadihana to ogromna rodzinna uroczystość, podczas której uczestnicy oddają się wspólnym tańcom oraz śpiewom. Na ceremonię przybywają wszyscy członkowie rodziny, nawet, jeżeli mieszkają w znacznej odległości od miejsca uroczystości. Co ważne, każdy z gości przywozi na Famadihanę pieniądze, które następnie przekazuje organizatorom imprezy.
Głównym celem tego "pogrzebowego festiwalu" jest oddanie hołdu i szacunku bliskim zmarłym, a także zwrócenie się do nich z prośbą o błogosławieństwo. Według tradycji Malgaszy, zmarłym przodkom należy się ogromny szacunek, a co za tym idzie – trzeba dbać o ich szczątki, owijając je co pewien czas nowym całunem. Podczas Famadihany kości zmarłych są wyjmowane z grobu, owijane w świeży całun, a następnie ponownie chowane. Szczątki zostają pochowane w tym samym lub innym grobie. Co ważne, układane są w zależności od wieku. Najstarsi przodkowie zajmują najważniejsze miejsce przy wschodniej ścianie grobu, z głową skierowaną na północ. Pozostali zmarli zostają złożeni do grobów, według pokoleń, przy czym ich głowa jest skierowana na wschód. Po dokonaniu rytuału, odbywa się wilka feta, pełna muzyki i tańca.
Należy podkreślić, że zarówno kościół chrześcijański, jak i niektórzy Malgasze, są przeciwni ceremonii Famadihany. Jednak, mimo wielu protestów, na Madagaskarze nadal można spotkać się z tym nietypowym rytuałem pogrzebowym.
Źródło: www.afryka.org, www.national-geographic.pl,
Fot. autorstwa JialiangGao www.peace-on-earth.org, udostępnione na en.wikipedia.org 29.11.2007 na licencji Creative Commons.
Powrót