Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Środa 31.08.2011, godz. 13:34Dzień Kresowy uczczeniem pamięci Michała Kaziowa

Article img

Tegoroczny Dzień Kresowy w Jasieniu będzie poświęcony przede wszystkim pamięci wybitnego pisarza, Michała Kaziowa. Organizatorem październikowej uroczystości jest Kresowe Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze im. Orląt Lwowskich w Żarach.

Z okazji Dnia Kresowego zaplanowano spotkanie pod pomnikiem upamiętniającym tych, którzy przyjechali do Jasienia w 1945 roku. Odbędzie się także msza święta w intencji tych osób, a następnie „mały sejmik” w domu kultury. Na spotkaniu zostanie przybliżona sylwetka Michała Kaziowa.

Michał Kaziów urodził się 13 września 1925 roku w Koropcu. Razem z rodzicami przeprowadził się do Jasienia. Wykształcenie polonistyczne zdobył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. 5 października 1945 roku, w wyniku wybuchu miny, stracił wzrok oraz obie ręce. Sam tak opisywał to zdarzenie :

We wtorek nad ranem, 5 października 1945 roku, nim słońce objęło promieniami miasto, ukrywający się w gruzach SS-mani poczęstowali mnie miną w porcie rzecznym gdzie pełniłem służbę. Oszalałego z bólu i nieświadomego, co się stało, zawieziono mnie do szpitala Czerwonego Krzyża.

Po kilku miesiącach od tragedii, Michał Kaziów wyszedł ze szpitala i wrócił do rodziców, którzy znaleźli nowy dom – w Bogaczowie pod Zieloną Górą. Doskwierała mu samotność, więc zaczął przelewać swoje emocje na papier, w postaci wierszy, które skrupulatnie spisywał jego ojciec. Po pewnym czasie odkrył radio, dzięki któremu nawiązał kontakt z ludźmi i otworzył się na otaczający go świat.

Michał Kaziów był wybitnym literatem, działaczem kultury, dziennikarzem radiowym, pisarzem, publicystą i społecznikiem. Był człowiekiem godnym naśladowania, który mimo przeciwności losu, potrafił odnaleźć swoją życiową drogę. Napisał kilkanaście powieści, zbiorów opowiadań, a także opracowań naukowych. Sam o sobie zwykł mawiać:

Światło jest w ludziach i ono oświetliło moją trudną drogę.

Michał Kaziów zmarł 6 sierpnia 2001 roku w Zielonej Górze.

Źródło: www.zachod.pl, www.wiadomosci.onet.pl, www.ziemialubuska.pl

Fot. autorstwa Mohylek, udostępnione na www.wikipedia.pl 25.05.2008, na licencji Creative Commons.

Powrót