Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Wtorek 25.10.2011, godz. 11:20Cmentarze dla zwierząt

Article img

Wszyscy właściciele zwierząt domowych – tych mniejszych i tych większych - wiedzą, że z ich pupilami łączy ich szczególna więź. Podarowany pod choinkę, czy na urodziny szczeniaczek lub chomik staje się oczkiem w głowie rodziny. Zwierzęta kochają swoich właścicieli bezwarunkowo i bezgranicznie. Z wzajemnością oczywiście. Niestety, również życie naszych domowych pupili nie trwa wiecznie...

Historia cmentarzy dla zwierząt

Tradycja pochówku zwierząt była i jest praktykowana w wielu kulturach, niemal w każdym zakątku świata. I to od dawna, bowiem już w starożytnym Egipcie zwierzęta miały swoje cmentarze. Wówczas, grzebano mumifikowane zwierzęta różnych gatunków. Należy jednak zaznaczyć, że Egipcjanom nie chodziło o godne uczczenie pamięci swoich zwierząt, a raczej o złożenie ofiary bogom. Na Syberii został odnaleziony, mający około 7 tysięcy lat, grób psa, pochowanego w sposób noszący oznaki ceremonialności. Również w Izraelu odkryto liczne nagrobki psów, które najprawdopodobniej pochodzą z V wieku p.n.e.

Współcześnie, najwięcej cmentarzy dla zwierząt znajdziemy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Na wyspie Guam, gdzie znajduje się baza amerykańskiej marynarki wojennej, istnieje grzebowisko psów wojskowych, które zginęły w 1944 roku w wyniku walk o wyzwolenie tej wyspy. W czasach nowożytnej Europy, pierwszym oficjalnym cmentarzem zwierząt był otwarty w 1881 roku cmentarz, położony na terenie Hyde Parku w Londynie.

Grzebowiska w Polsce

Również w Polsce można coraz częściej usłyszeć, czy spotkać się z cmentarzem dla domowych pupili. Powstaje ich coraz więcej i z pewnością zyskują coraz większą popularność. W Polsce istnieje kilka takich grzebowisk dla zwierząt: w Rzędzianach koło Białegostoku, w Koniku Nowym koło Warszawy, Ropczycach koło Rzeszowa, czy Szymanowie koło Kątów Wrocławskich. Pierwszy polski cmentarz dla zwierząt powstał w 1991 roku w miejscowości Konik Nowy. Jego założyciele oferują cały wachlarz usług: pochówek zwierząt domowych, transport na grzebowisko (z całego kraju!), a nawet „dochowanie zwierzęcia do już istniejącej kwatery”. Koszt pochowania pupila waha się między 250 – 400 złotych. Wszystko uzależnione jest od wielkości, wagi zwierzęcia. Dodatkowo, pobierana jest opłata za pielęgnację grobu.

Krematorium w "Tęczowym Moście"

Pomysłodawcy „Tęczowego Mostu” z Szymanowa idą jeszcze dalej, ponieważ oprócz usługi pochówku zwierzęcia, oferują także możliwość jego kremacji. Jest to jedyne działające w Polsce krematorium dla małych zwierząt. Firma wyposażyła się w najnowszej technologii piec, cały proces sterowany jest za pomocą komputera, a co ważne – właściciel swojego pupila może być obecny przy procesie kremacji.

Budowę cmentarza dla zwierząt planuje rozpocząć także Szczecin, gdzie ma być także kwatera zasłużonych. Miasto wskazało działkę – przy ulicy Bielawskiej, na której może powstać taki cmentarz. Warto podkreślić, że wyznaczona powierzchnia jest dwa razy większa od grzebowiska w Warszawie. Ponadto, na cmentarzu miałaby powstać kwatera zwierząt „wyjątkowych”, w której spoczywałyby np. psy policyjne, które uratowały komuś życie.

Cmentarze dla zwierząt powstały z myślą o właścicielach zwierząt, którzy chcą w godny i bezpieczny sposób pożegnać swoich domowych pupili. Grzebowiska działają zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, a także zgodnie z przepisami unijnymi. Co ważne, cmentarze te są nadzorowane przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii, dlatego też właściciele zwierząt mogą być pewni, że wszystkie procedury odbywają się zgodnie z prawem. Warto podkreślić, że cmentarze dla zwierząt są odpowiedzią na utylizację zwierząt. W większości polskich miast, zwierzęta po śmierci są utylizowane, również zgodnie z prawem, jako „odpady niebezpieczne kategorii 1”.  

Źródło: www.hotelkubus.com, www.cmentarz-zwierzat.pl, www.psi-los.com, www.wikipedia.pl,

Fot. 1 autorstwa Beverly, udostępnione na www.wikipedia.pl 12.07.2009 na licencji Creative Commons,

Fot. 2  autorstwa Dave Parkera, udostępnione na www.commons.wikimedia.org 24.08.2008 na licencji Creative Commons.

Powrót
Close
We use cookies on this website. By using this site, you agree that we may store and access cookies on your device.