Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Piątek 13.04.2012, godz. 15:55Cmentarz Chauchilla w Peru

Cmentarz Chauchilla

Trzydzieści kilometrów od Nazca, miasta na południowym wybrzeżu Peru znajduje się jeden z najbardziej niezwykłych i tajemniczych cmentarzy. Na pustynnej równinie znajdziemy starożytny cmentarz Chauchilla - cmentarz pełen zmumifikowanych szczątków ludzkich.

Cmentarz Chauchilla w Peru został odkryty w 1920 roku. Według archeologów, na peruwiańskiej nekropolii dokonywano pochówków przez ponad 700 lat. Pierwsze pogrzeby na cmentarzu Chauchilla odbywały się w 200 roku naszej ery. Natomiast ostatni pogrzeb, najprawdopodobniej odbył się tu w IX wieku.

W grobowcach, znajdujących się na peruwiańskim cmentarzu Chauchilla spoczywają zmumifikowane szczątki kobiet oraz mężczyzn. Ciała usadowione są "po turecku". Warto podkreślić, że zwłoki często owijano sznurem, aby móc je uformować w "stożkową bryłę". Co ciekawe, wydaje się, że na "twarzach" zmumifikowanych zwłok można zauważyć szeroki, radosny uśmiech. W wielu grobowcach, obok mumii ułożone są czaszki, a także kości nóg, czy rąk. Zdarza się, że na czaszkach niektórych zmarłych zobaczymy długie włosy.

Szczątki na cmentarzu Chauchilla zachowały się w tak dobrym stanie głównie z powodu wyjątkowo suchego klimatu peruwiańskiej pustyni. Wpływ miały również szczególne zwyczaje pogrzebowe. Zwłoki były malowane żywicą, a także ubierane w bawełnianą odzież. Dodatkowym zabezpieczeniem ciał były specjalne grobowce - wykopywano je w ziemi, a ich ściany pokrywano cegłami z wysuszonego błota. Dzięki temu, zwłoki nie były narażone na wpływ bakterii oraz owadów.

Zgodnie z tradycją, w grobowcach umieszczano dobra materialne zmarłych, cenne pamiątki, a także przedmioty codziennego użytku. Wszystko to miało im się przydać w powtórnym życiu.

Cmentarz Chauchilla w Nazca często był plądrowany i dewastowany przez tzw. huaqueros, czyli złodziejów grobów. Niszczyli peruwiańskie grobowce, ponieważ liczyli na znalezienie złota, porcelany czy innych kosztowności.

Źródło: www.turystyka.wp.pl, wikipedia, www.kitlinska.pl,

Fot. udostępnione na en.wikipedia.org 02.05.2006 na licencji Creative Commons.

Powrót