Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Czwartek 05.06.2014, godz. 14:13Bhuta, czyli hinduski upiór

Bhuta, czyli indyjski upiór

Bhuta - tak w kulturze indyjskiej nazywany jest rodzaj upiora i ducha osoby zmarłej. Jeśli w ciągu roku od śmierci, bliscy zmarłego nie spełnili specjalnego rytuału pogrzebowego, Bhuta dręczył swoich krewnych.

Według kultury indyjskiej, w ciągu roku od chwili śmierci należało przeprowadzić specjalny rytuał pogrzebowy, nazywany Sapindikarana. Celem rytuału było zakończenie podróży duszy zmarłego jako błąkającego się ducha i zamiana jego statusu na "Przodka", nazywanego Pitry. Dopiero po odprawieniu rytuału, zmarły stawał się mieszkańcem mitycznego świata przodków.

A na czym polegał rytuał Sapindikarana? Otóż, syn zmarłego przygotowywał cztery naczynia, które musiał napełnić: sezamem, substancjami zapachowymi oraz wodą. Ilość naczyń nie była przypadkowa, bowiem symbolizowały one trzech poprzednich zmarłych z linii męskiej, którzy przeszli już do świata przodków. Czwarte naczynie odzwierciedlało zmarłego, w intencji którego odprawiany był rytuał. Wszystkie składniki były ze sobą mieszane, a następnie przelewane z czwartego naczynia do trzech pozostałych. Równocześnie, podczas rytuału recytowano modlitwę o wspólnocie.

Po zakończeniu rytuału, dusza zmarłego przechodziła do świata przodków.

Źródło: wikipedia.pl.

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze