Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Poniedziałek 12.03.2012, godz. 14:0670. rocznica likwidacji getta w Lublinie

70. rocznica likwidacji getta w Lublinie

16 marca 2012 roku będziemy obchodzić 70. rocznicę likwidacji lubelskiego getta. Organizatorzy zaplanowali wyjątkowe wydarzenia, mające na celu upamiętnić oraz oddać hołd wszystkim ofiarom getta. Honorowym gościem obchodów będzie Krzysztof Penderecki.

O godzinie 10.00 uczniowie lubelskich szkół – a ma być ich nawet trzy tysiące - spotkają się na Placu Zamkowym, aby wspólnie odczytać nazwiska z Księgi Wykazu Żydów, którzy w 1942 roku przebywali w getcie na Majdanie Tatarskim. Ponadto, wszyscy zebrani na Placu Zamkowym w Lublinie będą mogli usłyszeć fragmenty wspomnień z getta, których autorką jest Ida Gliksztajn.

O godzinie 17.00 w Teatrze NN w Lublinie odbędzie się zamknięta część obchodów, w której udział weźmie Krzysztof Penderecki. Organizatorzy zaplanowali odtworzenie nagrań dwóch utworów: "Brygada śmierci" i "Kadisz. Łódzkim Abramkom, którzy chcieli żyć. Polakom, którzy ratowali Żydów".

Natomiast na godzinę 18.15 zaplanowano Misterium Światła i Ciemności, które stanowi symboliczne upamiętnienie oraz oddanie hołdu ofiarom getta. Jak możemy przeczytać na stronie Teatru NN:

W przestrzeni, gdzie było kiedyś miasto żydowskie, gaśnie światło. Po stronie Bramy, gdzie znajduje się Stare Miasto – światło wciąż się pali i trwa zwyczajne, codzienne życie. Brama Grodzka staje się na krótki czas Bramą pomiędzy Światłem i Ciemnością.
W tej ciemności pali się tylko jedna lampa. Jest to ostatnia, ocalona lampa z miasta żydowskiego – „Lampa Pamięci”.

Ponadto, na terenie całego Lublina, w różnych jego punktach, pojawią się graficzne znaki, symbolizujące likwidację lubelskiego getta. Symbolem tym będzie czarny prostokąt, opatrzony datą "Lublin 16 marca 1942", stanowiący odzwierciedlenie "podłogi i bydlęcego wagonu", w jakich transportowano Żydów do obozów.

Więcej informacji na stronie www.teatrnn.pl

Źródło: www.teatrnn.pl, M. Szlachetka www.lublin.gazeta.pl,

Fot. autor nieznany, licencja Bundesarchiv, Bild 183-Z0727-501 / CC-BY-SA  

Powrót