Wtorek 13.03.2012, godz. 13:2016. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego
13 marca mija szesnaście lat od śmierci wybitnego reżysera, uznawanego za jednego z najlepszych reżyserów na świecie, Krzysztofa Kieślowskiego. Jest to doskonała okazja do tego, aby przypomnieć sobie artystyczny dorobek filmowca.
Krzysztof Kieślowski urodził się 27 czerwca 1941 roku w Warszawie. Światem filmu i teatru fascynował się od najmłodszych lat. Ukończył Liceum Technik Teatralnych, a następnie studiował w Łódzkiej Szkole Filmowej. Dyplom magistra sztuki uzyskał w 1970 roku.
Po studiach, Krzysztofa Kieślowskiego fascynował film dokumentalny. W telewizji zadebiutował filmem dokumentalnym "Zdjęcie". Po zakończeniu studiów rozpoczął współpracę z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych w Warszawie. Natomiast pierwszy film fabularny jego autorstwa "Przejście podziemne" ukazał się w 1973 roku.
W latach 70. Krzysztof Kieślowski rozpoczął współpracę z Telewizją Polską. Realizował dla niej dokumenty, a także widowiska teatralne.
W 1982 roku poznał prawnika, Krzysztofa Piesiewicza. Przyjaźń między nimi zaowocowała wspólną pracą filmową. Wspólnie stworzyli scenariusze do niemal wszystkich filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Pierwszym dziełem obu panów był film "Bez końca", ostatnim natomiast - "Trzy kolory. Czerwony".
W 1988 roku dla Telewizji Polskiej nakręcił cykl filmów "Dekalog", za które Kieślowski zdobył bardzo dobre recenzje wśród krytyków filmowych. Ponadto, filmy były wyświetlane w rozmaitych telewizjach - nie tylko w Polsce, ale także za granicą.
W 1995 roku za scenariusz oraz reżyserię filmu "Trzy kolory. Czerwony" otrzymał nominację do Oscara. W tym samym roku został członkiem Akademii Filmowej w USA.
Krzysztof Kieślowski zmarł 13 marca 1996 roku. 19 marca 1996 został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Z okazji 16. rocznicy śmierci wybitnego reżysera, Krzysztofa Kieślowskiego, Muzeum Kinematografii w Łodzi zorganizowało wystawę "Krzysztof Kieślowski. Dekalog". Wszyscy, którzy odwiedzą wystawę, będą mogli podziwiać plakaty do filmów cyklu "Dekalog". Co ciekawe, plakaty pochodzą z całego świata, a wśród nich znajdują się prawdziwe perełki - egzemplarze unikatowe, które ukazały się w bardzo niskim nakładzie.
Ponadto, Dyskusyjny Klub Filmów Nieobecnych zorganizował spotkanie, poświęcone pamięci wybitnego reżysera, na którym zostanie wyświetlony film dokumentalny "I'm so - so". Spotkanie wspominkowe odbędzie się 13 marca 2012 roku o godzinie 19.00 w Piwnicy Largactil w Warszawie.
Przeczytaj biografię Krzysztofa Kieślowskiego
Źródło: www.culture.pl, www.wikipedia.pl,
Fot. autorstwa Alberto Terrile, udostępnione na commons.wikimedia.org 14.02.2012 na licencji Creative Commons.
Powrót