Polskie-Cmentarze.pl

Ciekawostki

Piątek 09.09.2011, godz. 21:3110. rocznica zamachu na World Trade Center

11. rocznica zamachu na World Trade Center

11 września 2011 roku mija 10. rocznica ataku na World Trade Center w Nowym Jorku. Zginęło wtedy 2753 osób, w tym sześcioro Polaków.

Największy zamach terrorystyczny w historii

Dziesięć lat temu, we wtorkowy poranek, cztery porwane samoloty pasażerskie zrównały z ziemią dwie najwyższe wieże WTC, stanowiące symbol Nowego Jorku. Wystarczyło kilkadziesiąt minut, aby w USA zapanował chaos. Wystarczyło dziewiętnastu terrorystów, aby świat rozpoczął wojnę, która trwa do dziś.

Zamach na World Trade Center był największym aktem terroru w historii, nie tylko Ameryki, ale i całego świata. Atak pochłonął tysiące ofiar, a także ogromne straty materialne.

Minuta po minucie, wieża po wieży...

Porywacze wykupili bilety na cztery loty krajowe amerykańskich linii lotniczych. Po przejęciu kontroli nad samolotami, skierowali je na wieże World Trade Center. Najpierw, o godzinie 8.46, Boeing 767, którym leciało 92 pasażerów, uderzył w północną wieżę WTC. Po upływie siedemnastu minut, drugi Boeing 767, z 65 osobami na pokładzie, uderzył w południową wieżę. O godzinie 9.43, na Pentagon w Waszyngtonie, spadł trzeci samolot – Boeing 757, którym leciały 64 osoby. Taki sam samolot, z 44 pasażerami, rozbił się pół godziny później na polach Pittsburghem w Pensylwanii. Obie wieże World Trade Center, runęły na ziemię. Oficjalnie przyjmuje się, że symbol Nowego Jorku zawalił się w wyniku naruszenia jego stalowej konstrukcji nośnej, a także intensywnych pożarów, które wywołało eksplodujące paliwo lotnicze.

Dramat ludzi walczących o życie

Zanim doszło do zawalenia budynków, na ich górnych piętrach rozgrywał się prawdziwy dramat. Powyżej miejsc, gdzie uderzyły Boeingi, zostały uwięzione setki osób, które miały tam swoje biura. Tylko kilkunastu pracowników zdołało uciec schodami ewakuacyjnymi i dzięki temu ocalić swoje życie. Niektórzy decydowali się na desperacki krok – rzucali się z okien z kilkusetmetrowej wysokości. Świadkowie tragedii opowiadają, że widzieli ludzi, którzy trzymając się za ręce, skakali w przepaść.

Oficjalna liczba ofiar zamachu na World Trade Center w Nowym Jorku wynosi 2753. Ponadto 26 osób uważa się za zaginionych, ponieważ do dziś nie odnaleziono ich ciał.

Niestety, w katastrofie zginęło także sześciu Polaków: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczo, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz i Norbert Szurkowski.

W pierwszą rocznicę zamachu na WTC, w warszawskim Parku Skaryszewskim odsłonięto płytę poświęconą Ich pamięci.Symbol pamięci znajduje się przy głównej alei Parku, przy wejściu od strony Ronda Waszyngtona, po lewej stronie. Na płycie, wykonanej z czarnego granitu, zostały wyryte nazwiska polskich ofiar ataku terrorystycznego, a także inskrypcja o treści:

PAMIĘCI OFIAR ATAKU TERRORYSTYCZNEGO NA WORLD TRADE CENTER W NOWYM JORKU 11 WRZEŚNIA 2001 ROKU
W HOŁDZIE POLAKOM, KTÓRZY STRACILI WÓWCZAS ŻYCIE
Maria JAKUBIAK
Dorota KOPICZKO
Jan MACIEJEWSKI
Łukasz MILEWSKI
Anna PIETKIEWICZ
Norbert SZURKOWSKI
I INNYM NIEZNANYM Z NAZWISKA
RZECZPOSPOLITA POLSKA
11 WRZEŚNIA 2002 R.

Źródło; www.tvn24.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. 2 autorstwa Masti, udostępnione na www.wikipedia.pl 27.11.2006 na licencji GNU LWD.

Powrót