Polskie-Cmentarze.pl

Krystyna Feldman

 • Urodzony(-a): 01 Marzec 1916 (w Lwów)
 • Zmarł(-a): 24 Styczeń 2007 (w Poznań)
 • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Poznań
Krystyna Feldman

Krystyna Feldman była znaną i lubianą aktorką filmową i teatralną, często nazywana "mistrzynią drugiego planu". Nie kryła się z tym, że nie akceptuje kompromisów, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1916 roku we Lwowie. Jej matka była śpiewaczką operową, ojciec - aktorem. Po ukończeniu studium dramatycznego w 1937 roku debiutowała na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie. W czasie okupacji była łączniczką Armii Krajowej. Po wojnie grała w teatrach m.in. Katowic, Łodzi, Szczecina, Opola i Krakowa.

Krystyna Feldman bardzo szybko rozpoczęła swoją przygodę z aktorstwem. Kiedy miała pięć lat, grała już małe role. Matka kształciła ją w prywatnym lwowskim studio aktorskim, prowadzonym przez aktora Janusza Strachockiego. W 1934 roku ukończyła gimnazjum im. Królowej Jadwigi we Lwowie; maturę zdała eksternistycznie, aby zdążyć na egzaminy do szkoły teatralnej. W 1937 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. Niedługo potem debiutowała w Teatrze Miejskim we Lwowie. W 1939 roku została zaangażowana do teatru w Łucku, jednak po wybuchu II wojny światowej wróciła do Lwowa. W 1942 roku została zaprzysiężona jako żołnierz Armii Krajowej, gdzie pełniła funkcję łączniczki.

Krystyna Feldman powróciła na scenę teatru lwowskiego po wyzwoleniu miasta w 1944 roku. Zagrała wówczas męską rolę Staszka w "Weselu" Wyspiańskiego, reżyserowanym przez Aleksandra Bardiniego. Po wojnie występowała na deskach teatrów w całej Polsce, między innymi w: Łodzi, Szczecinie, Opolu, Krakowie i Poznaniu. Od 1983 roku była aktorką poznańskiego Teatru Nowego.

Krystyna Feldman ma na swoim koncie artystycznym kilkanaście ról w spektaklach Teatru Telewizji, między innymi u Jerzego Antczaka, Andrzeja Barańskiego, Rudolfa Zioły, Olgi Lipińskiej i trzykrotnie u Izabelli Cywińskiej.

W 1980 roku SB wszczęła wobec Krystyny Feldman sprawę operacyjnego rozpoznania o kryptonimie "Aranżerka". Krystynę Feldman zaczęto nękać po tym, jak podpisała list w obronie autonomii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mimo kontroli korespondencji, częstych rewizji w mieszkaniu i wielu utrudnień w rozwoju kariery, aktorka nie dała się złamać.

Mężem Krystyny Feldman był Stanisław Bryliński, zmarły w 1953 roku.

Krystyna Feldman zmarła 24 stycznia 2007 roku. Została pochowana w alei Zasłużonych na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.

Zgodnie z życzeniem, aktorkę pochowano w kostiumie z ostatniego spektaklu – monodramu I to mi zostało.

Źródło: www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Selena von Eichendorf, udostępnione na commons.wikimedia.org 22.10.2005 na licencji Creative Commons.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

 • wyślij

Komentarze

 • Avatar
  Wesołowski
  28.08.2012r.

  Ostatnia droga


  Zgasło światło
  nastała ciemność lecz nie nocy
  słowa zastygły w ciszy
  wypaliła się świeca
  zegar zatrzymał swój bieg
  czas dobiegł kresu przeznaczenia

  pozostała już tylko
  ostatnia droga
  pożegnanie najbliższych
  ból i łzy
  orszak żałobny w smutku
  podąża na miejsce spoczynku
  byłeś pośród nas
  od dzisiaj pozostaniesz
  w naszych sercach
  pamięci i wspomnieniach

  wiatr kołysze koronami drzew
  wokoło cisza zapomnienia
  smutne twarze
  odgłos spadającej ziemi
  aż dzwoni w uszach
  i cisza płynąca z trąbki

  Ty pozostajesz tutaj
  my wracamy do szarej codzienności
  nie pora dla nas jeszcze

  zatrzymujemy obraz
  i pamięć po tobie