Polskie-Cmentarze.pl

Ryszard Riedel

 • Urodzony(-a): 07 Wrzesień 1956 (w Chorzów)
 • Zmarł(-a): 30 Lipiec 1994 (w Chorzów)
 • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Tychy
Ryszard Riedel

Ryszard Riedel był wybitnym muzykiem - wokalistą, autorem tekstów piosenek, liderem zespołu Dżem. Nikt nie uczył go śpiewać, był samoukiem. Sam Czesław Niemen cenił Riedla za umiejętności wokalne. Wiele tekstów autorstwa Riedla stanowiło jego historię, opowieść jego życia. Cała Polska śpiewała "Sen o Victorii", "List do M.", czy "Tylko ja i Ty".

Ryszard Riedel urodził się 7 września 1956 roku w Chorzowie. Jako dziecko marzył o tym, aby zostać ... Indianinem. Edukację zakończył na siódmej klasie szkoły podstawowej.

W grudniu 1973 roku muzyk dołączył do zespołu Jam. Bardzo dbał o to, aby nie doszło do rozpadu zespołu, który w pierwszych latach swojej działalności przechodził trudne momenty. Śpiewał, ale także pisał teksty piosenek, które często miały charakter autobiograficzny, współtworzył muzykę, grał na harmonijce. Co ciekawe, Rysiek Riedel jest autorem rysunków, które często wykorzystywano na projekty okładek płyt.

Niezwykły talent Riedla, został bardzo szybko dostrzeżony przez ludzi ze świata muzycznego. Sam Czesław Niemen był pod ogromnym wrażeniem umiejętności Ryszarda Riedla. Wokalista nazywany był "Ostatnim hippisem naszych czasów". Współpracował z wieloma artystami polskiej sceny muzycznej, między innymi z Ryśkiem Skibińskim, Leszkiem Winderem, Józefem Skrzekiem, czy Nocną Zmianą Bluesa. Zespół Kombi złożył muzykowi propozycję przejścia do ich grupy, jednak Riedel pozostał wierny Dżemowi.

Był "wolnym strzelcem" polskiej sceny muzycznej, prowadził "specyficzny" tryb życia. Niestety, jego życie nie było wolne od narkotyków. Uzależnienie sprawiło, że zaczął opuszczać próby, nagrania, a nawet koncerty. Coraz częściej dochodziło do spięć i nieporozumień między wokalistą, a resztą zespołu. Jednak należy podkreślić, że koledzy z grupy Dżem nigdy nie odwrócili się od niego, namawiali go na leczenie. Mimo nałogu Riedla i wielu problemów, między innymi zdrowotnych, kariera Dżemu trwała nadal.

W 1994 roku Rysiek Riedel został zmuszony do leczenia odwykowego. Niestety, uzależnienie okazało się silniejsze od woli zdrowego życia oraz grania w zespole. W maju tego samego roku Ryszard Riedel został odsunięty od zespołu Dżem.

Ryszard Riedel zmarł 30 lipca 1994 roku w Chorzowie. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Tychach.

Źródło: www.dzem.com.pl, www.wikipedia.pl,

Fot. autorstwa Ragornos, udostępnione na www.wikipedia.pl 16.12.2010.

Wirtualna świeczka

Galeria

Dodaj Komentarz

 • wyślij

Komentarze

 • Avatar
  Darek
  17.01.2014r.

  Pośmiertna świeczka od Domino, namiętnej fanki Ryśka.