Polskie-Cmentarze.pl

Mira Kubasińska

  • Urodzony(-a): 08 Wrzesień 1944 (w Bodzechów)
  • Zmarł(-a): 25 Październik 2005 (w Otwock)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Otwock
Mira Kubasińska

Mira Kubasińska była wybitną polską piosenkarką, jedną z najpopularniejszych artystek rockowych lat 60. i 70. Zmarła w 2005 roku, została pochowana na cmentarzu w Otwocku.

Mira Kubasińska urodziła się 8 września 1944 roku w Bodzechowie.

Przygodę z muzyką rozpoczęła w lokalnym zespole pieśni i tańca w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zadebiutowała w wieku zaledwie ośmiu lat, występując w radiowym programie "Mikrofon dla wszystkich".

Jako nastolatka wyjechała do Rzeszowa, gdzie poznała swojego przyszłego męża - Tadeusza Nalepę. W 1963 roku wspólnie wystąpili na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Mira Kubasińska koncertowała z kabaretem Estrady Rzeszowskiej Porfirion.

W 1964 roku Mira Kubasińska wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W tym samym roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot '64, gdzie zaśpiewała polską piosenkę. Jednocześnie, została wokalistką zespołu London Beat. W 1966 roku zaczęła współpracę z zespołem Blackout. To właśnie z tym zespołem (zespół został później przekształcony w grupę Breakout) Mira Kubasińska zdobyła największą sławę.

Jej największe i najbardziej popularne przeboje pochodzą z pierwszej płyty Breakoutu. Były to między innymi: "Na drugim brzegu tęczy", "Poszłabym za tobą", "Gdybyś kochał, hej". Z rockową grupą występowała do 1982 roku. Po rozpadzie zespołu, Mira Kubasińska wycofała się z życia artystycznego. Okazjonalnie brała udział we wspomnieniowych imprezach muzycznych.

W 1994 roku rozpoczęła współpracę z zespołem After Blues. W latach 90. koncertowała z Nocną Zmianą Bluesa, Kasą Chorych, czy Bluesquad.

Ostatni koncert Miry Kubasińskiej odbył się kilka dni przed jej śmiercią, w październiku 2005 roku na Bluesadzie w Szczecinie.

Mira Kubasińska zmarła 25 października 2005 roku w Otwocku. Została pochowana na cmentarzu w Otwocku.

Źródło: bibliotekapiosenki.pl, lastfm.pl, muzyka.wp.pl, wikipedia.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze