Polskie-Cmentarze.pl

Jeremi Przybora

  • Urodzony(-a): 12 Grudzień 1915 (w Warszawa)
  • Zmarł(-a): 04 Marzec 2004 (w Warszawa)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Jeremi Przybora

Jeremi Przybora – wybitny poeta, autor tekstów kabaretowych, piosenek, widowisk telewizyjnych i słuchowisk radiowych, współtwórca "Kabaretu Starszych Panów", prozaik.

Jeremi Przybora urodził się 12 grudnia 1915 roku w Warszawie w rodzinie o szlacheckim pochodzeniu. Ukończył ewangelickie Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. Studiował w Szkole Głównej Handlowej oraz na Uniwersytecie Warszawskim (filologię angielską, której jednak nie ukończył).

W latach 1937 – 39 oraz po zakończeniu wojny Jeremi Przybora pracował w Polskim Radiu jako spiker radiowy. Również po wojnie nawiązał również współpracę z Rozgłośnią Pomorską Polskiego Radia w Bydgoszczy, gdzie współtworzył cykl audycji satyrycznych "Pokrzywy nad Brdą".

W 1948 roku rozpoczął pracę w redakcji rozrywki i stworzył satyryczny Radiowy Teatrzyk "Eterek". Wtedy też spotkał się z Jerzym Wasowkim, któremu zaproponował tworzenie muzyki do jego tekstów. Tak rozpoczęła się długoletnia współpraca obu panów. W 1958 roku Jeremi Przybora wraz z Jerzym Wasowskim stworzył słynny "Kabaret Starszych Panów".

Jeremi Przybora zajmował się także twórczością pisarską, a mianowicie pisał teksty dla gwiazd polskiej sceny muzycznej. Jego piosenki śpiewały między innymi: Irena Santor, Hanna Banaszak, czy Ewa Bem. Poeta napisał również wiele książek. Wydał opowiadania, wspomnienia, a także wiersze. Ponadto, pisał libretta teatralnych spektakli, np. polskiej wersji "Piotrusia Pana" w reżyserii Janusza Józefowicza. Przybora napisał scenariusz do filmu "Upał" w reżyserii Kazimierza Kutza.

Twórczość radiowa oraz telewizyjna Jeremiego Przybory była wielokrotnie doceniania i nagradzana. Poeta otrzymał między innymi: Złoty Mikrofon, Diamentowy Mikrofon, czy Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W 1999 roku, w plebiscycie "Polityki" na najważniejsze osobowości telewizyjne, wraz z Jerzym Wasowskim, zajął drugie miejsce. Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej i pracy literackiej, został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jeremi Przybora zmarł 4 marca 2004 roku w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu ewangelicko - reformowanym w Warszawie.

Źródło: www.filmpolski.pl, www.wikipedia.pl, www.biografia24.pl,

Fot. www.wikipedia.pl 11.08.2010.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze