Polskie-Cmentarze.pl

Ludmiła Jakubczak

  • Urodzony(-a): 17 Czerwiec 1939 (w Tokio)
  • Zmarł(-a): 05 Listopad 1961 (w Błonie)
  • Pochowany(-a): na Cmentarzu w Warszawa
Ludmiła Jakubczak

Ludmiła Jakubczak była polską piosenkarką i tancerką. Zmarła 5 listopada 1961 roku, została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Ludmiła Jakubczak urodziła się 17 czerwca 1939 roku. Dzieciństwo spędziła na Ukrainie i dopiero na początku lat 50. przeprowadziła się do Polski, a konkretnie do Warszawy. W warszawskiej szkole baletowej uczyła się tańca oraz śpiewu pod kierunkiem Wandy Wermińskiej

Ludmiła Jakubczak zadebiutowała w 1958 roku w konkursie dla wokalistów amatorów, zorganizowanym przez Polskie Radio. Następnie, uczestniczyła w pierwszym programie estradowym, organizowanym przez Teatr Piosenki w Warszawie.

Młoda piosenkarka serca publiczności i uznanie krytyków zdobyła piosenką "Alabama". Współpracę z młodą wokalistką rozpoczął Jerzy Abratowski - późniejszy mąż artystki.

W 1960 roku czytelnicy "Expressu Wieczornego" wybrali piosenkę "Gdy mi ciebie zabraknie" w wykonaniu Ludmiły Jakubczak najpopularniejszą polską piosenką powojenną.

Rok później wokalistka wzięła udział w I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Współpracowała z orkiestrą Edwarda Czernego i Stefana Rachonia.

5 listopada 1961 roku Ludmiła Jakubczak, wraz ze swoim mężem i Ireną Santor wracała z Łodzi, gdzie nagrywała program telewizyjny "Muzyka lekka, łatwa i przyjemna". Doszło do wypadku samochodowego, w wyniku którego artysta poniosła śmierć. Miała zaledwie 22 lata.

Ludmiła Jakubczak została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Źródło: wikipedia.pl.

Wirtualna świeczka

Dodaj Komentarz

  • wyślij

Komentarze