Jarosław Śmietana
Jarosław Śmietana - wybitny polski muzyk, gitarzysta jazzowym. Mówiono o nim, że "nadawał ton polskiemu jazzowi". Był liderem grup Extra Ball, Sounds, Symphonic Orchestra i Polish Jazz Stars.
Opis cmentarza:
Najstarsza nekropolia Krakowa, założona w 1801-2 r. na terenie podmiejskiego wówczas folwarku Bosackiego, w związku z wydanym zakazem pochówków na dotychczas istniejących cmentarzach przykościelnych w obrębie miasta. Teren wykupiły od zakonu Karmelitów Bosych władze austriackie, a koszt urządzenia cmentarza pokryło miasto Kraków i okoliczne gminy. Pierwszy pogrzeb miał miejsce w styczniu 1803r. Apolonii z Lubowieckich Bursikowej, zmarłej 15 I 1803 r. osiemnastoletniej mężatki. Pierwotny grób Bursikowej nie przetrwał, jednak w 1865 r. odpisana została z niego inskrypcja. W styczniu 2003 r., gdy obchodzono 200-lecie założenia nekropolii, odtworzono ową płytę, której poświęcenia dokonał Franciszek Macharski.
Nazwa cmentarza pochodzi od nazwy drogi (obecnie ulicy Rakowickiej) wiodącej do odległej o 2 km wsi Rakowice.
Cmentarz Rakowicki był kilkakrotnie powiększany (w 1863, 1885 i 1933 r.), a w jego obręb włączono także założony w pobliżu w 1920 cmentarz (wojskowy).
Najstarsza część Cmentarza Rakowickiego została rozplanowana w 1839 r. przez znanego architekta Karola Kremera, jako charakterystyczny plan bramy - symbol przejścia od doczesności do wieczności. W centralnym punkcie tego właśnie założenia wzniesiono w latach 1861-62 r. kaplicę (na miejscu wówczas istniejącej drewnianej) p.w. Zmartwychwstania Chrystusa Pana, ufundowaną, a później ofiarowaną miastu przez rodzinę bankierów krakowskich - Ludwika i Annę Helclów.
Nekropolia jest miejscem pochówku krakowian, zarówno zwykłych obywateli miasta, jak i tych zasłużonych: twórców kultury, naukowców, przedstawicieli znanych rodów, działaczy niepodległościowych, politycznych i społecznych, uczestników ruchów niepodległościowych, powstań, obu wojen światowych i innych.
Cmentarz Rakowicki jako pomnik kultury narodowej, miejsce spoczynku wielu zasłużonych osób, a także wartościowy zespół zabytków sztuki nagrobnej, został w 1976 r. decyzją Urzędu Miasta Krakowa wpisany do rejestru zabytków (nr rejestru A-584).
Część nagrobków jest dziełem znanych architektów, m.in. Teofila Żebrawskiego, Feliksa Księżarskiego, Sławomira Odrzywolskiego, Jakuba Szczepkowskiego, a także rzeźbiarzy: Tadeusza Błotnickiego, Wacława Szymanowskiego, Karola Hukana i innych.
Cmentarz zajmuje powierzchnię prawie 42,18ha, której znajduje się ok. 75 tys. grobów.
Wojskowa część cmentarza przy ul. Prandoty została utworzona w 1920 r. na terenie dawnego placu ćwiczeń saperów jako prostokąt podzielony na 10 kwater. Pierwszymi chowanymi tu osobami byli zmarli w wyniku ran lub chorób żołnierze i oficerowie Wojska Polskiego i członkowie ich rodzin. Znajduje się tam m.in. pomnik żołnierzy Armii Kraków tu pochowanych. Pomnik odsłonięto w 1990 r., trzy lata później złożono przy nim 52 urny z ziemią z pól bitewnych Armii Kraków oraz z Katynia, Ostaszkowa i Miednoje. Odrębne kwatery mają tutaj żołnierze niemieccy. Krakowską młodzież, poległą w latach 1914-1920 upamiętnia pomnik wystawiony w 1926 r. Własną kwaterę mają także żołnierze Armii Czerwonej. Przeniesiono do niej w 1997 r. groby spod Barbakanu. Prostotą założenia wyróżnia się tutaj kwatera lotników brytyjskich.
Miejscem najczęściej odwiedzanym jest grób rodziców papieża Jana Pawła II - Emilii z Kaczorowskich i Karola Wojtyły oraz brata papieża - Edmunda Wojtyły. Pobyty Jana Pawła II na Cmentarzu Rakowickim i jego modlitwę przy grobie najbliższych upamiętnia odsłonięty w dniu 9 kwietnia 2005 r. pomnik wykonany przez prof. Czesława Dźwigaja, zrealizowany staraniem ZCK. Pomnik został artystycznie odlany w brązie, przedstawia Jana Pawła II z dłońmi trzymającymi różaniec wspartymi na klęczniku.
Źródło: http://www.zck-krakow.pl/?pageId=61&id=1&a=1
Ulica: Rakowicka 26
31-510 Kraków
Zarządca: Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie
Telefon do zarządcy: 12 619 99 91
E-mail do zarządcy: [email protected]
Kategoria: Komunalny
Powierzchnia cmentarza: 42,18ha
Liczba pochowanych: 75 tys. grobów
Link do mapy cmentarza: Wyszukaj grób
PowrótJarosław Śmietana - wybitny polski muzyk, gitarzysta jazzowym. Mówiono o nim, że "nadawał ton polskiemu jazzowi". Był liderem grup Extra Ball, Sounds, Symphonic Orchestra i Polish Jazz Stars.
Leszek - Krzysztof Zieliński zmarł 21 sierpnia 1988 roku we Wrocławiu. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Michał Roman Kowalczyk zmarł 11 czerwca 1949 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Barbara Słomińska zmarła 6 stycznia 2000 roku. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Władysław Kulczyk zmarł 22 marca 1986 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Stanisław Semik zmarł 1 października 2008 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Kazimierz Zagajewski zmarł 17 września 2011 roku w Krakowie. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Jerzy Nowosielski był jednym z najwybitniejszych "współczesnych pisarzy ikon", wybitny malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog. Zmarł w 2011 roku, pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Nikołaj Kriażew zmarł 14 marca 2013 roku. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W 2012 roku pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci polskiego filmu, muzyki, estrady, literatury, nauki, czy polityki. Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomości o śmierci wybitnego aktora i reżysera, Andrzeja Łapickiego, wybitnej poetki, Wisławy Szymborskiej, legendarnego spikera Jana Suzina, czy polskiej piosenkarki Ireny Jarockiej. Wszystkie te osoby wybitne sprawiły, że polska kultura stała się bogatsza, a dzięki swoim niezwykłym osiągnięciom, pamięć o nich pozostanie zawsze żywa.