Polskie-Cmentarze.pl

Porady prawnika

Wtorek 17.07.2012, godz. 10:31Co należy zrobić, gdy umiera osoba najbliższa, która była stroną umów?

newsletter

Co należy zrobić, gdy umiera osoba najbliższa, która była stroną umów np. dot. dostarczania mediów? Należy wskazać, iż spadkobiercy powinni podjąć kilka kroków, które pozwolą na uniknięcie bądź ograniczenie problemów z wystawionymi po śmierci abonenta rachunkami.

W pierwszej kolejności należy ustalić stroną jakich umów była osoba zmarła. Najczęściej będziemy mieli do czynienia z umowami dot. świadczenia usług: telekomunikacyjnych, internetowych, telewizyjnych itp. Należy jednak sprawdzić, czy w grę wchodzą jeszcze jakieś inne umowy. Można przykładowo zapytać członków rodziny czy mają jakąkolwiek wiedzę w tym przedmiocie.

Kolejnym krokiem jest konieczność odszukania umów, które zawarła osoba zmarła. Uważna ich lektura może być najważniejszym aspektem „obrony” przed podmiotami, które nadal chcą wystawiać rachunki na osobę zmarłą. Przynajmniej teoretycznie każda z takich umów powinna zawierać zapisy dot. jej rozwiązania, w tym rozwiązania na wypadek śmierci. Najbezpieczniejszym wyjściem będzie postępowanie zgodnie z przedstawioną w umowie procedurą. Przykładowo może ona określać, iż należy wysłać faxem do operatora akt zgonu celem wykazania daty śmierci. Rachunki nie powinny być wystawiane po dniu zgonu osoby zmarłej.

Jeżeli nie posiadacie Państwo możliwości ustalenia na podstawie umowy jak podmiot, z którym została zawarta umowę reguluję procedurę zgłoszenia informacji o zgonie osoby, z którą zawarto umowę i wstrzymania świadczenia przez niego usług, to należy udać się do biura operatora (najlepiej z aktem zgonu), ew. zadzwonić na infolinię bądź na numer wskazany do kontaktów i poprosić o informację dot. tego, jak należy postąpić w takiej sytuacji. Najlepiej, gdyby przedstawiono Państwu jakieś konkretne postanowienie umowy/regulaminu, aby nie opierać się wyłącznie na słowie osoby, z którą rozmawiamy.

Uwaga!

Jeżeli umowa nie zawiera dokładnych postanowień lub operator próbuje Państwa przekonać, że umowa jest nadal „ważna” i musi upłynąć do końca, a zobowiązani do opłacania rachunków są spadkobiercy, to najlepiej skorzystać z porady prawnika, gdyż wielokrotnie naświetlane są w prasie oraz innych mediach przypadki nieuczciwego zachowania operatorów i podmiotów świadczących usługi.

Tagi: porady porady , śmierć śmierć

Powrót

Dodaj Komentarz

  • Aby zapobiec spamowi, proszę wprowadzić widoczny na poniższym obrazku kod zabezpieczający w pole tekstowe pod obrazkiem.

    Kod zabezpieczający

    Odśwież

  • wyślij

Komentarze